Näotuvastusalgoritmide põrgulik väljakutse: kuidas tunda ära maskis nägu?!

 (9)
SILMAD PÄRANI KINNI: Mart Helme esitleb näomaski ette panemist 23. aprillil 2020 valitsuse pressikonverentsil.
Kas tunnete ära pildil oleva inimese?Foto: Jaanus Lensment

Mobiilides, lennujaamades, töökohtadel, koolides ja isegi tänavatel ühe laialdasemat kasutust leidev näotuvastustehnoloogia on uue väljakutse ees: kuidas kohandada algoritmid viirusepandeemiate ajastuga, kus paljud inimesed katavad oma nägu kõikjal avalikes kohtades maskidega.

Los Angelese startupi TrueFace näotuvastusalgoritmid on piisavalt head, et isegi USA õhuvägi kasutab neid turvakontrolli kiirendamiseks oma baaside pääslates. Ettevõtte tegevjuht Shaun Moore tõdes väljaandele Wired, et ta seisab nüüd silmitsi uue küsimusega: kui hea on TrueFace'i tehnoloogia, kui inimesed kannavad näomaske?

"See on midagi, mida me veel ei tea, kuna seda pole selles keskkonnas kasutusele võetud," ütleb Moore. Tema insenerid on nüüd asunud katsetama oma tehnoloogiat maskeeritud nägudel ja koguvad kiiruga sellekohaseid fotosid, et häälestada nende põhjal algoritme nii praeguse kui tulevaste pandeemiate ajaks.

Näotuvastuses kasutatakse tänapäeval tehisintellekti tehnoloogiat, mida nimetatakse süvaõppeks. Selle käigus võrreldakse inimese näis sadu ja sadu spetsiifilisi punktide omadusi ja nende vahemaid eelsalvestatud fotodel kujutatuga. Maskide kasutamisel on neid võrreldavaid punkte muidugi oluliselt vähem.

Sellele vaatamata ütlevad mõned ettevõtted, et suudavad inimesi ikkagi ära tunda.

Seotud lood:

"Me võime tuvastada inimese, kes kannab meditsiinilist maski ja otsmikku katvat mütsi," ütleb Vene firma NtechLab asutaja Artem Kuharenko, kelle tehnoloogiat kasutatakse Moskvas 150 000 kaameral. Ta ütleb, et ettevõttel on kogemusi näomaskidega eelkõige lepingute kaudu Kagu-Aasias, kus maske kantakse nohu ja gripi ohjeldamiseks.

Maailma suurim näotuvastuse AI startup, hiinlaste SenseTime teatas märtsis samuti, et on täiustanud oma toodet hoonetele ja töökohtadele juurdepääsu kontrollimiseks. Tarkvara on nüüd keskendunud rohkem katmata jäänud näojoonte - näiteks silmade, kulmude ja ninasilla - uurimisele. USA on sellele ettevõttele kehtestanud sanktsioonid, kuna tema tehnoloogiast kasutatakse uiguuride vähemuse vastases tegevuses.

Samas on Hiinas tehnoloogia arengu ja valitsuse kontrollisoovide tulemusel näotuvastustehnoloogia maailmas enim arenenud - selle abil saab automaatidest raha välja võtta ja kauplustes (Alipay) maksta, ühtlasi kasutab valitsus tehnoloogiat tänavatel tagaotsitavate tabamiseks.

Näotuvastustehnoloogia pakub võimalust kontaktivabaks poodlemiseks ja teiste tehingute tegemiseks ning seetõttu võib koroonaviirus selle arengule tubli hoo sisse anda. Eestis arendab näutuvastustehnoloogiat startup Veriff.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!