Kas kliimamuutus takistab lennukeid täislastis õhku tõusmast? Kommenteerib Toomas Uibo


Kas kliimamuutus takistab lennukeid täislastis õhku tõusmast? Kommenteerib Toomas Uibo
American Eagle`i kohalike liinide lennuk tänavu suvel kuumalaine aegu Phoenixi lennuväljale maandumas. AP

Hiljuti avaldatud uurimuse kohaselt mõjutab kliimamuutus dramaatiliselt lennundust. Kuni kolmandik lennukitest ei suuda suure kuumusega õhku tõusta. Accelerista palus teemat kommenteerima lennukoolitaja, Nordica turundus- ja kommunikatsioonijuhi Toomas Uibo.

2017. aasta suvel ägas Ameerika kõigi aegade rängemate kuumalainete küüsis. Arizona mõnes piirkonnas kerkis elavhõbedasammas 48 kraadini Celsiuse järgi. Ka sügis on olnud erakordselt soe ning California metsapõlengud on kliimamuutuse ehe näide.

Kuumus avaldab mõju piirkondade infrastruktuurile. Juba ühepäevane ekstreemne kuumus jätab maa peale mitukümmend suurt lennukit, nädalaga paisatakse lennugraafikud tõelisesse kaosesse. Sedamööda kuidas globaalsed temperatuurid tõusevad, sellised intsidendid tõenäoliselt sagenevad.

Kliimamuutustel võib olla dramaatiline mõju lennundusele üle maailma, väidab hiljuti avaldatud uurimus, mille autoriteks on Columbia Ülikool ja konsultatsioonifirma Logistics Management Institute.

Uurijad ennustavad, et juba sajandi keskpaigas ei suuda umbes 30 % lennukeid, mis peaksid startima kõige kuumemal ajal päevast, oma maksimaalse võimaliku kaalu juures õhku tõusta, sest väiksema tihedusega õhk ei paku selleks piisavalt tuge.

Loe lähemalt Acceleristast.