Eriolukord piiril: veekeetja lülitas piiripuntki välja, käiku läksid koolide passilugejad

 (2)
Eriolukord piiril: veekeetja lülitas piiripuntki välja, käiku läksid koolide passilugejad
Murati piiriputkaSMIT

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) töötajad puutusid eriolukorra ajal kehtestatud piirikontrolli tõttu Eesti-Läti piiril kokku tõsiasjaga, et riik ei ole sellisteks juhtudeks väga hästi ette valmistatud.

Valitsuse 13. märtsi otsusega kehtestati sanitaarkontroll seitsmes paigas - Valga-1 (sisenev suund), Valga-3, Ikla, Lilli, Tartu lennujaam, Tallinna lennujaam ja Tallinna vanasadama D-terminal. „Tehniliselt kõige lihtsamad punktid olid SMITi jaoks Tallinna ja Tartu lennujaam ning sadama piiripunkt. Küll aga olid need emotsionaalselt kõige keerulisemad - pidime saatma IT-tehniku nii lennujaama kui ka sadamasse, kus oli nakatumise oht kõige suurem," räägib SMITi regionaalosakonna juht Helen Kelder Riigi Infosüsteemi Ameti värskes infokirjas.

Kõige keerukamad olid kindlasti Lilli, Valga ja Ikla piiripunkt. Lisaks töökohtadele oli sinna vaja organiseerida ka andmesidevõrk.

„Õnneks on SMIT teinud eelnevalt koos PPAga mitu õppust ning meil olid olemas võrgukohvrid ja võrgukapid, millega vajalik sisevõrk tekitada. Reedel alustatud tegevuse lõpetasime osaliselt alles kella 2.30 ajal öösel. 14. märtsi hommikul kell 8.30 tööpäev jätkus ning pooleliolevad toimetused tuli lõpuni viia," ütles Kelder.

Eriolukorra teisel päeval ehk laupäeval, 14. märtsil kella 8 ajal hommikul tuli talle kõne klienditoest ja selgus, et PPA soovib piiripunktidesse piirikontrolli jaoks mõeldud tahvelarvuteid. Ta tõdeb, et oli sunnitud nii mõnegi SMITi inimese Facebookis oma sõbraks lisama ja osa neist laupäeva varahommikul ka üles äratama. Selleks, et SMITi regionaalsete grupijuhtidega infovahetus tõhusalt töötaks, tuli luua Signali rakenduses spetsiaalne vestlus.

Kõige pingelisemad olidki esimesed kaks nädalat, mil tehnikud töötasid nii päeval kui öösel.

„Üheks keerukuseks oli näiteks vajalike passilugejate leidmine, sest aastate jooksul on neid kulunud ja katki läinud ning neid lihtsalt ei olnud piisaval hulgal laos olemas. Vajalikud seadmed leidsime lõpuks koostöös PPAga nende teenindusbüroodest ning lisaks tuli appi sisekaitseakadeemia, kes laenas piiridele seadmed oma õppeklassidest," rääkis Kelder.

SMITi lõuna regionaalgrupi IT-tehniku Marek Segasaare sõnul on selliste paikade nagu ajutiste piiripunktide ülesehitamisel on alati kõige keerukam see, et kohapeal ei ole korralikku voolu. Lisaks on piirikappides mobiilne 4G ühendus, ja seal ei pruugi ka korralikku levi olla.

„Näiteks Lillis tekkis meil olukord, et kui veekeetja sisse lülitati, lülitus kogu konteinerist vool välja, sest kaitse ei pidanud sellele koormusele lihtsalt vastu. Et aga korralik vool mujalt taha saada, tuli piirikonteinerit liigutada. Mõnes teises paigas oli aga selliste olukordade vältimiseks konteineri juures generaator siiski olemas. Sellised ootamatused võtavad loomulikult alguses alati aega, aga lõpuks saime kõik ju korda ning kõigi inimeste koostöö toimis suurepäraselt. Eriliselt tahaks välja tuua PPA mõistvat ja hoolivat koostööd," ütleb Segasaar.

Ta lisab, et kuigi nii temal kui teistel SMITi tehnikutel on sääraste olukordade lahendamisega omajagu kogemust, näitas praegune kriis suurepäraselt, et me pole mitte kunagi valmis sajaprotsendiliselt.

„Isegi kui ma arvan, et olen kõigeks valmis, siis tegelikult see nii ei ole! Tavaliselt tuleb ootamatusi ette. Sel korral näiteks ei olnud me kohe valmis selleks, et piirikontroll vajab tehniliselt oluliselt rohkem seadmeid. Lisaks tavapärastele arvutitöökohtadele pidid olemas olema nii sõrmejäljelugejad, passilugejad, skannerid ja printerid kui ka kõik muud vajalikud töövahendid," selgitas Marek Segasaar.

Kokku paigaldasid SMITi tehnikud piiridele 21 arvutitöökohta ja 40 piirikontrolli tahvelarvutit, samuti igasse punkti printeri. Kokku tegi SMITi regionaalosakond piiripunktidega seotud töödega 216 ületundi. Ja kõigile siseministeeriumi haldusalas olevatele sisejulgeolekuasutustele paigaldasid SMITi tehnikud üle Eesti lisaks tavapärasele enam kui 400 arvutitöökohta.

Lõpukatsumuseks osutus aga ajutiste piiripunktide mahavõtmine 14. mai südaööl. 13. mail sai SMIT PPA-lt info, et viies piiripunktis (Ikla, Valga 1, Valga 3, Lilli ja Murati) lõpetatakse piirikontroll 14. mai hilisõhtul kell 23.59.

„Ja kuna ilma kohapealse valveta piiripunktidesse meie arvutitöökoha ja võrgu seadmeid jätta ei tohi, tuli reageerida ülikiirelt ning teha kõik ettevalmistused selleks, et saada oma tööd valmis enne, kui PPA töötajad piiripunktidest lahkuvad," ütles ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!