"Elektroonilised ninad" aitavad transpordi pärast koroonakriisi turvalisemalt käima tõmmata

 (5)
"Elektroonilised ninad" aitavad transpordi pärast koroonakriisi turvalisemalt käima tõmmata
Tootja foto

Kui eriolukorrad leevenevad ning inimesed hakkavad taas kiiresti ja hulgakaupa suurtel kiirustel reisima, lasub paratamatult kõigel sellel hirm, et äkki kuskil meie seas on mõni viirusekandja ning kogu see jant hakkab otsast peale.

Selleks, et varakult tuvastada nii lõhkeaineid kui ka viiruseid, plaanib lennukitootja Airbus kasutusele võtta elektroonilised "nuusutajad", kirjutab AM.ee.

Kõrgtehnoloogiliste "ninade" tegemisel on eeskuju võetud lõhnaretseptoritest ja lõhnainfot töötlevatest ajurakkudest. Juurde on lisatud tehisintellekti tarkus.

Tulemuseks on väikesed meduusikujulised seadmed, mida saab igale poole kinnitada ning mis lasevad ümbritsevat õhku läbi oma retseptorite.

"Nuuskureid" on plaanis testima hakata 2020. aasta lõpus. Nende efektiivsus viiruste avastamisel on veel kergelt spekulatiivne, sest reaalselt koroonaviiruse tuvastamiseks pole seadmeid ehitatud. Küll aga suudavad need sensorid juba lõhnu eristada ning lõhkeainet leida varsti juba ligilähedalt pommikoerte efektiivsusele.

Sensoreid arendab USA firma Koniku, mis ühendab bioloogilised ja elektroonilised sensorid.

Ulmeline tehnoloogia kasutab ränikiipides hiirtelt pärit närvirakke ja on veel väga eksperimentaalne, kuid Airbusi tõsisem huvi tehnoloogia vastu näitab, et sellest võib varsti suurt kasu tõusta. Eriti just pandeemiajärgses maailmas.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!