DOKFILM: "KAPist välja! Ehk miks meie teed ja tänavad nii kiirelt lagunevad?"

 (128)

Täna tund tagasi esilinastus TTÜ energeetikamajas Martin Aare dokumentaalfilm Eesti lagunevatest teedest, mida ehitatakse üllatuslikult veel tänasel päevalgi 1973. aastal NSV Liidus kehtinud valemite järgi. Delfi TV vahendusel näeb filmi täies pikkuses siitsamast.

"Ülemöödunud aasta suvel istusin ühel üsnagi värskel maanteeteelõigul teeremondi-ummikus ja mõtlesin, et kuidas see võimalik on, et uued ja äsjaremonditud teelõigud sedavõrd vähe vastu peavad," kirjeldab režissöör Martin Aare filmi idee teket. "Ja pikiroopad... igaüks, kes sõidab näiteks mootorrattaga teab, kui ohtlikud need on. Ja siin ei aita ka roobaste täitmine, ehk remiksimine, mis on näiteks Saksamaal keelatud. Ühesõnaga, tundus, et tee-ehitus problemaatika kõnetab väga paljusid eestlasi. Ja sedasi tekkiski mõte teha dokfilm sellest, kuhu see pikiroopa-, löökaugu-, ja enneaegse teeremondi koer siis maetud on. Kõik need vastused on dokis olemas ja need on üsnagi jahmatavad ja silmiavavad."

Tegu on aastate jooksul palju kirgi kütnud teemaga, mille osas on pea igal liiklejal oma arvamus. 28-minutilises dokfilmis arutlevad Eesti teede-ehituse mineviku, oleviku ja tuleviku üle paljud valdkonnaga seotud inimesed Eestist, Poolast, Saksamaalt ja Austraaliast. Filmi peaosaliseks võib aga pidada Tallinna betoontee katselõiku, mis valmis 2016. aasta suvel Õismäel.

Tehnotropid