Baltimaade kõrgtehnoloogiliseim UPS: uus energiasalvestustehnoloogia pakub akudele head alternatiivi

 (22)
6RS10DEC09X034.JPG
Printall trükikodaFoto: Rene Suurkaev

UPS ehk puhvertoiteallikas kaitseb elektriseadmeid elektripinge kõikumise ja elektrikatkestuste eest ning on vajalik igas tootmisettevõttes. Kui tavaliselt on UPS varustatud akudega, siis nüüd on uue lahendusena saadaval ka superkondensaatoritega varustatud UPSid. Selliseid leidub Eestis vaid üks – Printalli trükikojas.

Printalli trükikoja igapäevatöö tähtsaimad komponendid on seadmed, millega valmistatakse trükiplaate. Suured printerid trükivad spetsiaalsetele alumiiniumist plaatidele laseriga erinevaid kujutisi ja tekste. Plaadid ilmutatakse, ülearune kiht eemaldatakse ja alles jääb kiht, mis tõmbab värvi külge ning nende abil trükitakse Eesti inimestele ajalehti ja ajakirju nagu näiteks Eesti Ekspress ja Laupäevaleht LP.

Kui seadet poleks, ei pruugiks lehed kohale jõuda

Printalli peaenergeetiku Sergei Granovski sõnul kasutavadki nad UPSi selleks, et masinaid elektripinge kõikumiste eest kaitsta. "Voolu kõikumise puhul seiskuvad seadmed umbes 20 minutiks," ütles ta. "See omakorda tähendab kulusid. Kõige hullem variant on see, et ajalehed ei jõua õigeks ajaks lugejateni."

Seotud lood:

Granovski sõnul tuleb voolukõikumisi päris tihti ette. "Siis on näha, et valgus korraks vilgub. Väikeste seadmete puhul on selle vastu end lihtsam kaitsta. Suurte seadmete jaoks on aga vaja väga võimsat UPSi," ütles elektrispetsialist.

Superkondensaatoriga UPS Foto: Pressimaterjalid

Uue UPSini viis lihtne vajadus

Granovski sõnul kasutati ka trükiettevalmistustsehhis varem akudega UPSi, kuid pärast uute seadmete ostmist jäi selle võimsusest väheks. Seega hakati otsima lahendusi, mis kaitseks ka võimsamaid seadmeid.

"See on selline seade, et kui sa unustad selle olemasolu ära, siis järelikult töötab see hästi, ütles Granovski uue UPSi kohta. "Ja mina olengi selle olemasolu ära unustanud (naerab). Umbes kord kahe kuu jooksul vaatan selle üle ja pühin tolmu ära. Hooldustehnik tegi pärast esimest aastat kasutamist hoolduse ära ning mingisuguseid probleeme selle seadmega ei olnud," ütles mees.

Kõrgtehnoloogiline UPS on pikas perspektiivis odavam

Kuigi võib tunduda, et akudega töötavad UPSid on esialgu odavamad, siis akud vajavad perioodiliselt välja vahetamist. See on Granovski sõnul juba tuntav kulu.

"Superkondensaatoritega UPSid tekkisid alles hiljuti. Mul tekkis juba varem see mõte, et peaksid eksisteerima mingisugused kondensaatoritega töötavad UPSid, mis meile võiksid sobida, kuid tol hetkel neid müügis aga polnud," ütles ta.

"Meie jaoks piisavalt võimsa UPSi akud oleks kaalunud mitusada kilo. Otsisin erinevaid võimalusi, helistasin erinevatesse firmadesse, uurisin erinevaid lahendusi. Kui esimesed kondensaatoritega UPSid Powerami tootevalikusse tulid, veenis meid toote kompaktsus ja väike hooldusvajadus, seega otsustasime selle ka soetada," selgitas mees uue UPSi valikut. Lisaks tõi ta välja, et kondensaatoriga töötav UPS ei nõua nii tihedasti hooldamist ja ka akusid pole vaja vahetada.

Haruldane tehnoloogia

Printallile toote müünud ja selle hooldusega tegelev Powerami tootejuht Timo Alavere selgitab, et tegemist on täiesti ainulaadse tootega. „See on esimene superkondensaatoritega Eatoni mudel Euroopas. On olemas teisi superkondensaatoritega seadmeid, kuid see konkreetne toode taolise võimsusega (20 kW) on esimene Euroopas. Superkondensaatoritega UPSe teevad väga vähesed tootjad, eeskätt selle pärast, et nende kahe tehnoloogia omavahel kokku sobitamine on väga keeruline. Eatoni eelis on see, et nad ise toodavad superkondensaatoreid ja UPSe, ehk nende kokku panemine on selle võrra lihtsam. Eaton oli esimene, kes selle tehnoloogia reaalselt klientideni tõi,“ selgitab Alavere.

UPSis olev superkondensaator Foto: Pressimaterjalid

Veel üks uue tehnoloogia eelis on see, et erinevalt akudest ei vaja kondensaatorid jahutamist. Selleks, et akud töötaksid maksimaalselt 5 aastat, ei tohi temperatuur ruumis, kus UPS asub, ületada 25 kraadi. Kondensaatorid töötavad aga temperatuuridel miinus 40 kuni pluss 60.

„Printallis on suvel ruumides sooja umbes 30 kraadi. Selleks, et akude eluiga pikendada, tuleks hoida ruumis vastavat temperatuuri. Meil on aga UPS kohe seadmete kõrval, seetõttu pidime kord aastas 2-3 akut välja vahetama,“ ütles Granovski.

Timo Alavere sõnul oli hinnavõit ilmselge: „Superkondensaatoritega UPS tasub ennast ära juba 5 aastaga. Akude vahetuse hind on ligi 25% UPSi hinnast ning akusid vahetad ligi iga 5 aasta tagant. Superkondensaatoritega UPS lahendus oli antud juhul 26% kallim aga püsikulud on selle võrra oluliselt madalamad. Ehk. Juba esimese akude vahetusega muutub mõlema seadme hind võrdseks. Sealt edasi on ainult puhas rahaline võit.“