Vulkaanidest maapinnale pursanud teemantites olevad mineraalikesed muudavad laamade liikumise moodsamaks

 (13)
Pildil olevasse teemantisse sattunud punakas peridoodikübe on kõigest miljardi aasta vanune. Foto S. Richardson, Cape Town'i ülikool
Pildil olevasse teemantisse sattunud punakas peridoodikübe on kõigest miljardi aasta vanune. Foto S. Richardson, Cape Town'i ülikool

Vulkaanipursete käigus maapinnale jõudnud teemantites leiduvate mikroskoopiliste mineraalitükikeste täpsem analüüs näitab, et mandrite -ning ookeanidelaamad ei ole planeedi tekkimisest saadik alati sama- moodi liikunud, vaid protsess algas alles kolm miljardit aastat tagasi.

Laamtektoonika on moodsa geoloogia üks paremini üles ehitatud ühendteooriaid. See suudab ideaalilähedaselt kirjeldada, kuidas ning miks laamad tekivad ja hävivad, seejuures ookeaninõgusid, mäeahelikke ning hiidkontinete moodustades. Iroonilisena on see pelgalt 50 aastat vana, enne seda peeti hiiglaslike maamasside liikumisest naeruväärseks. Samas ei ole kindel, kas laamad allusid alati samadele seaduspärasustele, vahendavad ERR Teadusuudised.

Vastus peitub teemantites. Need ei ole küll igavesed, ent sellegipoolest keskkonna ning keemiliste mõjutuste suhtes äärmiselt vähe tundlikud. Samas ei ole nende tekkimisprotess niivõrd vähe poeetiline, kui seda mõnikord kujutatakse. Teemantite moodustumiseks on vaja küll süsinikku ning suurt rõhku, ent see leiab aset sügaval maa all – 125-175 km maapinnast – kontinentide juurte all. Tihti jõuavad need maapinnale alles mitu miljardit aastat pärast tekkimist. Mõnikord ei ole teemantid täiesti puhtad ning võivad sisaldada üksikuid mineraaliterakesi.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.