Võimas päikesetorm ähvardab lähipäevil raadioside rivist välja lüüa

 (43)
Võimas päikesetorm ähvardab lähipäevil raadioside rivist välja lüüa
Scanpix

Lähipäevil võib esineda imepäraseid virmalisi, sest on oodata, et hiljutise päikesetormi tekitatud osakesed jõuavad Maani. Murettekitav on asja juures aga see, et eksperdid eeldavad mõne päeva jooksul päikeseprotuberantsi (ehk krooni masspurske) kiirguse tekitatud magnettormidest johtuvaid raadiosidekatkestusi.

Hiljutine protuberants on üks näiteid Päikese aktiivsuse üldisest kasvust. Päikese aktiivsus muutub 11 aasta pikkuste tsüklitena ja peaks seekord tipnema aastal 2013, vahendab The Daily Mail.

Ühendkuningriigi ookeani- ja atmosfääriameti kosmoseilmastiku prognoosimise keskus teatab, et “28. ja 29. detsembril on mitmete krooni masspursete kohalejõudmise tõttu oodata G1-kategrooia (väikest) geomagnetilist tormi. Kuni 31. detsembrini võib esineda R1-kategooria (väikseid) raadiosidehäireid.

Raadiolaineid vajavad toimimiseks muu hulgas GPS-süsteemid, raadiod ja mobiiltelefonid.

Päikese krooni masspurse sisaldab miljardeid tonne röntgen- ja ultraviolettkiirgusest kubisevaid gaase, mis paisatakse kosmosesse kiirusega umbes kaheksa miljonit kilomeetrit tunnis. Pursked on uskumatult tulised — umbes 100 000 000 °C.

Aeg-ajalt jääb Maa Päikesest eemalduvate pursete teele ning sellega kaasnevad imelised sädelevad valgusmängud laotuses. Need tekivad ioniseeritud päikeseosakeste sattumisel Maa magnetvälja lõksu, kus need ergastavad atmosfääris sisalduvaid gaase ja paiskavad välja energiat nähtava valguse kujul.

Seotud lood:

Samad osakesed võivad aga põhjustada ka magnettorme, mis äärmuslikel juhtudel on rikkunud tehiskaaslaseid ja elektrivõrke.

1989. aastal pandi krooni masspurske süüks kuue miljoni Quebeci kanadalase elektritajätmine.

Möödunud kuul tuvastati üks ulatuslikumaid torme, mille tekitamiseks meie kodutäht üldse võimeline on. Protuberants tähistusega X1.9 oli üks suuremaid viimastel aastatel nähtutest. Too purse oli nii võimas, et tekitas natukese aja pärast Maa peal sidesüsteemide häireid.

Teine hiidpurse (Vaata videot!) ilmnes augustis, ent kuna see jäi Päikese küljele, mis pole Maa poole pööratud, ei häirinud see sideseadmete ega elektrivõrkude tööd.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.