Võimas magnettorm tegi virmalised kogu Maal üllatavates paikades nähtavaks

 (13)
Virmalised Michiganis. Foto: Jan-Michael Stump, AP
Virmalised Michiganis. Foto: Jan-Michael Stump, APScanpix

Ööl vastu eilset sai mitmel pool Eestis näha erakordset pilti, kui mitu tundi võis jälgida siinmail haruldaste virmaliste vehkimist. Aga mitte ainult Eestis. Tugev Päikeselt lähtunuv magnettorm tegi virmalised nähtavaks ka mujal maailmas sellistes paikades, kus neid muidu näha peaaegu mitte kunagi ei ole.

Too magnettorm tekitas virmalisi nimelt tavalistest virmaliste kohtamise vöönditest märgatavalt lõunapoolsemates paikades. Maapealsele tehnoloogiale see suur magnettorm mingeid vaevusi kaasa sel korral ei toonud, ent teemaga tegelevad eksperdid ja teadlased olid küll siiralt üllatunud tormi võimsuses ja ulatuses, vahendab Physorg.com.

Klimatoloog Ain Kallise kinnitusel oli üleeile tugev geomagnetiline torm, mille tugevus ulatus viie palli skaalal teise astmeni. “Kui on magnettormid, kaasnevad sellega ka virmalised. Hommikuks hakkas tuul vaibuma ja torm kokkuvõttes väga tugev ei olnud. Paar päeva tagasi oli päikesel ilmselt purse, mille osakesed jõudsid maa atmosfääri,” selgitas ta ajalehele Meie Maa.

Virmalised on atmosfääri kõrgemates kihtides esinev optiline nähtus, mille põhjustajaks on päikeselt lähtuvate laetud osakeste ehk päikesetuule kokkupõrked maa atmosfääri osakestega.

Virmaliste tekkimise keskmine kõrgus on 105 km maapinnast. Madalaim kõrgus on umbes 80 km ja kõrgeim umbes 200 km. Virmaliste esinemise tõenäosus on tihedas seoses magnettormidega, sest mõlemat põhjustab sama nähtus — päikesetuul.

Ühte kena kaadrit viimatistest virmalistest näed veel SIIN.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.