Viikinghiired vallutasid koos põhjalastega maailma

 (6)
Viikinghiired vallutasid koos põhjalastega maailma
Reuters/Scanpix

Grupp Euroopa geneetikuid uuris Põhja-Atlandi saarte koloniseerimist hiirte (Mus musculus) poolt, kelle võtsid nendele uutele territooriumitele endaga kaasa Skandinaavia viikingid. Teadlased avaldasid peatselt teaduajakirjas BMC Evolutionary Biology ilmuvat uuringut tutvustava pressiteate.

Uurijad viisid läbi Islandilt, Gröönimaalt, Newfoundlandilt ja teistelt põhjasaartelt püütud hiirte mitokondriaalse DNA analüüsi. Lisaks kaasaegsetele hiirtele õnnestus geneetikutel saada ka 10.-12. sajandil Islandil ja Gröönimaal elanud hiirte DNA näidiseid.

Võrreldes tänapäevaseid ja muistseid hiiri, tegid bioloogid kindlaks teekonna, mida mööda hiired ja nende vabaduslembelised peremehed uusi maid asustasid. Selgus, et koos viikingitega Islandit asustanud ning seal praegugi elavad hiired kuulusid alaliiki Mus musculus domesticus ja tulid sinna Norrast või Suurbritannia põhjaosast 10. sajandi algul.

Viikingid AFP/Scanpix
Seotud lood:

Koos viikingitega jätkasid koduhiired oma rännakut Gröönimaale, kus nad lõpuks tõrjuti täielikult teise, Taanist saabunud alaliigi Mus musculus musculus poolt välja. Tänapäeva Kanadale kuuluva Newfoundlandi saarelt viikingite hiirte geneetilist mõju ei avastatud. Teadlaste sõnul võib see tähendada viikingite lühiajalist viibimist Põhja-Ameerikas.

Koduhiir on olnud inimese rände saatijaks hallidest aegadest peale. Praeguseks on hiir vallutanud kõik mandrid, väljaarvatud Antarktise ja kauged põhjaalad. Teadlased eristavad kolme kuni viite hiirte alaliiki, mis erinevad leviku geograafia poolest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.