VIDEO: Vaata, kuidas amatööride avastatud komeet Päikesesse plartsatab!

 (27)
Amatöör-astronoomide avastatud komeet tabab Päikest
Amatöör-astronoomide avastatud komeet tabab PäikestKaader klipist

Reedel, 30. septembril amatöörastronoomide avastatud komeet hävis juba järgmisel päeval vaatemängulisel viisil, kui kukkus Päikesesse. Komeedi viimased tunnid jäädvustas Maa ja Päikese vahel esimese nn Lagrange’i punkti L1 ümber tiirlev kosmoseobservatoorium SOHO (ingl Solar and Heliospheric Observatory).

Taevakivi hukule pani efektse punkti ootamatu plahvatuslik lahendus, vahendab SpaceWather.com.

Linki klõpsates saad vaadata liikuvaid kaadreid komeedi ja Päikeses tormilisest kohtumisest.

Päikese krooni masspurse (ingl CME; coronal mass ejection — aine väljapaiskumine kroonist) otsekohe pärast komeeditabamust annab mõista, et nende sündmuste vahel võib olla seos. Ent milline?

Pole teada ühtegi mehhanismi, millega komeedid saaksid päikese ainepurskeid e protuberantse esile kutsuda. Enne 2011. aastat oleks suurem osa päikesefüüsikuid 1. oktoobri sündmused lihtlabaseks kokkusattumuseks arvanud — ning lihtne kokkusattumus on tegelikult siiani kõige tõenäolisem selgitus.

Siiski on oluline märkida, et tänavu on päikesedünaamika observatoorium SDO (ingl Solar Dynamics Observatory) juba jäädvustanud ühe varasema Päikese suunas langenud komeedi hävimise Päikese atmosfääris. 2011. aasta viiendal juulil paistis nimeta objekt lagunemise vältel mingil moel suhestuvat Päikese plasma ja magnetväljadega. Kas on võimalik, et tilluke komeet võib tekitada magnetilise ebastabiilsuse laine, mis kasvab ja tipneb muljetavaldava kroonipurskega? See küsimus ei tundugi täna enam nii ogar kui veel alles hiljuti.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.