VIDEO: Uus-Meremaa roomaja närib toitu imetaja vääriliselt

 (1)
VIDEO: Uus-Meremaa roomaja närib toitu imetaja vääriliselt
AP/Scanpix

Tuntud Uus-Meremaa roomaja tuataara üllatab teadlasi haruldaselt kõrgelt arenenud toidunärimise oskusega. Briti teadlased analüüsisid tuataara suuliigutusi arvutimudeli abil ja jõudsid järeldusele, et see sisaliku moodi loom lõikab hammastega toitu nagu noaga.

Seni on enamasti arvatud, et nii kõrgetasemeliseks toidutükeldamiseks on suutelised ainult imetajad, kellel see võime on välja arenenud koos keerukama ainevahetusega, vahendab Vikerraadio Teadusuudis.

Tuataara sugulased olid dinosauruste ajal laialt levinud, aga praegu elab neid loomi peamiselt vaid Uus-Meremaa väiksematel saartel.
Poole kuni kolmveerandi meetri pikkuseks kasvavad tuataarad söövad putukaid, ämblikke ja väikesi sisalikke ning mõnikord pistavad nahka isegi mõne linnu.

University College Londoni ja Hulli Ülikooli teadlased kirjeldavad tuataara suhteliselt keerukaid närimisliigutusi ajakirjas The Anatomical Record. Kui tuataara suu kinni paneb, siis läheb tema alalõua serv kahe ülemise hambarea vahele. Seejärel liigub alalõug mõne millimeetri, mille tagajärjel hammaste teravad servad lõikavadki toidu tükkideks.

Paljud roomajad, näiteks maod, võivad toidu närimata alla neelata, teised lihtsalt hammustavad toidupala enne mitu korda.

Hulli Ülikoolis loodud arvutimudel rajaneb inseneritööks loodud tarkvaral ja võimaldab uurida luude niisuguseid liikumisi, mida elus loomal näeks ainult röntgenikiirte abil. Tuataarat kui kaitsealust looma aga kiiritada ei saa.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.