VIDEO: Spitzeri teleskoop nägi super-Maa sära

 (14)
VIDEO: <em>Spitzer</em>i teleskoop nägi super-Maa sära
Scanpix

Astronoomid on Maa ümber tiirleva Spitzeri infrapunateleskoobiga suutnud esimest korda ajaloos registreerida super-Maa tüüpi planeedilt pärinevat valgust, Maast 41 valgusaasta kaugusel asuva kaksiktähe süsteemis 55 Cancri tiirleva planeedi pinnatemperatuur on piisav, et sulatada terast. Lisatud video!

Kollase kääbuse 55 Cancri A ümber avastati esimene planeet tiirlemas juba 1997. aastal, muutes selle üheks esimeseks teadaolevaks Päiksesüsteemi-väliseks planeediks, vahendab ERR Teadus.

Järgnevatel aastatel lisandus sellele veel neli. Äärmiselt tõenäoliselt on kõik peale ühe Jupiterist 0,16-0,83 korda väiksema massiga gaasihiiglased. Ent seda ei saa öelda Maast raadiuselt umbes kaks korda suurema ning Maast 7,8 korda massiivsema 55 Cancri e kohta. Spitzeri vaatlused on näidanud, et umbes viiendiku selle massist peavad moodustama kergemad ühendid nagu vesi.

55 Cancri e'l kulub tähe ümber ühe tiiru tegemiseks pelgalt 18 tundi - planeedil valitsevad tingimused on tähe läheduse tõttu ekstreemsed.

Arvestades planeedil valitsevat temperatuuri ning rõhku leiti hiljuti avaldatud uurimuses, et kergemad ühendid eksisteerivad ülikriitilises olekus. Nende vedel- ja gaasiline olek on eraldamatud. Maal võib midagi sellist kohata vaid näiteks auruturbiinides. Värsked Spitzeri vaatlused lisavad hüpoteesile kindlust.

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.