VIDEO: Soome teadlastel õnnestus virmaliste "laulu" lindistada

 (25)
VIDEO: Soome teadlastel õnnestus virmaliste "laulu" lindistada
AFP/Scanpix

Soome Aalto ülikooli teadlased on üle kümne aasta kestnud vaatluste käigus suutnud viimaks kindlaks teha, et virmaliste ajal haruharva kuulda võiv heli on pettekujutelmast midagi enamat ning tekib ligikaudu 70 meetri kõrgusel atmosfääris. Selle täpsed tekkepõhjused jäävad aga veel selgusetuks.

Polaaralade elanikud on aegajalt teatanud, et on virmaliste ajal kuulnud ebatavalist heli, mis sarnanevat tsellofaani kägardamisele või raadio staatilisele mürale. Innuiitide maailmapildis märgib see juhtumeid, kus vaimud elavatega suhelda üritavad, vahendab ERR Teadus.

Levinud hüpoteesi kohaselt tekivad tegelikult helid vaatleja peas. Kuulmismeel üritab ise kompenseerida valgusmänguga seotud müra puudumist. Virmalised tekivad vähemalt 60 kilomeetri kõrgusel, mistõttu selle tegelik heli vaatlejani levida kuidagi ei saaks.

Tosin aastat seda nähtust uurinud Soome teadlaste vaatlused näivad kinnitavat, et kuuldavad helid tekivad ka reaalselt. Heliallikad asuvad harilikult kuulmisraadiuses, tavaliselt umbes 70 meetri kõrgusel. Töörühm kasutas nende kauguse määramiseks kolme mikrofoni, mis registreerisid kolme otsest ja kahte peegeldunud helilainet.

Loe edasi ERR Teadusest!