VIDEO: Reisi Marsile simuleeriv seltskond „jõudis pärale“

 (7)
Marsi missiooni läbimängimine on osutumas edukaks. Foto Aleksander Nemenov, AFP
Marsi missiooni läbimängimine on osutumas edukaks. Foto Aleksander Nemenov, AFPScanpix

Selgitamaks välja, kuidas üks 257-päevaline reis Maalt Marsile ühele väikesele inimeste seltskonnale ühes imepisikeses kambris tegutsedes mõjub, pisteti kolm venelast, üks prantslane, üks Itaalia päritolu kolumbialane ning üks hiinlane ühes Moskvas asuvas uurimisasutuses metallkapslisse ning virutati uks kinni.

Nüüd on eksperimendis osalenud inimesed oma ahtast elupaigast välja pääsenud, kuna missiooni simulatsioon on neid Marsile nö. kohale viinud ning neil on tekkinud võimalus sellel simuleeritud Marsi pinnal veidi jalgu sirutada, vahendab The Independent. Eksperimendi eesmärk on selgitada välja, kuidas tõeline Marsi-missioon ning sellega seotud kokku umbes 520-päevaline isolatsioon kitsas kapslis inimese psüühikale mõjub.

Marsilemineku mäng etendatakse läbi täieliselt, mis tähendab, et nö. marssunud seltskond ajas selga 30-kilosed skafandrid, võttis uurimislaborisse rajatud võlts-Marsi pinnalt proove ning püstitas sinna koguni Vene, Hiina ja Euroopa Kosmoseagentuuri lipud!

„Kõik süsteemid on töötanud suurepäraselt ning meeskond tunneb end väga hästi,“ kommenteeris Venemaa Kosmoseagentuuri asepealik Vitali Davõdov. Psühholoogid pidasid meeskonnale avalduva stressi taset nii pika sundkoosviibimise ajal massiivseks ning isegi hullemaks kui tõelise kosmosereisi ajal, kuna eksperimendi korras kusagil instituudis kapslis istudes ei koge meeskond ühtegi ohtu ega rõõmusta uute avastuste ja teadmiste üle, mis päriselt aset leidvat kosmosereisi saadavad.

Viimatine analoogne eksperiment, mis peeti aastatel 1999-2000, läks Moskva samas instituudis lörri, kuna üks kanadalannast meeskonnaliige kaebas, et venelasest meeskonnakapten olevat teda sunniviisiliselt suudelnud ning kaks teist venelasest tiimikaaslast olevat langenud rusikavõitlusse, nii et veri mööda kosmosekapsli seinu tilkus. Taolisest draamast on tänane missioon suutnud end edukalt eemal hoida.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!