VIDEO: Nohikute rünnak: saientoloogia saab netis kõvasti "kaigast"

 (13)
VIDEO: Nohikute rünnak: saientoloogia saab netis kõvasti "kaigast"
Foto: funnyjunk.com

New Yorgi ülikooli professor Gabriella Coleman tõstatas tunamullusel konverentsil HOPE (ingl Hackers on Planet Earth) küsimuse, miks on interneti-entusiastid juba kaks aastakümmet nii raevukalt saientoloogiakirikut rünnanud.

Ta loetledes seejuures põhjuseid, miks tolle pentsiku usulahu näol on tegu "nohikute" ideaalse verivaenlasega, vahendab Gizmodo

Nimelt õõnestavat organiseeritud saientoloogia häkkerite ja tehnofiilide hinnangul põhimõtet, mille kohaselt peaks tehnoloogia olema vahend vabaduse levitamiseks, mitte selle pärssimiseks ja inimeste käitumise kontrollimiseks.

Saientoloogidel on komme oma kiriku kriitikuid ja endiseid liikmeid hirmutada ja kohtusse kaevata, mis interneti laialdasemaid eesmärke silmas pidades tundub paljudele tülgastav.

Organiseeritud vastupanu saientoloogiakirikule sai alguse foorumist 4chan, teadupärast ühest metsikuma ja kontrollimatuma loomuga interneti-kogukonnast.

Pärast seda, kui netti lekkis Tom Cruise'i kurikuulus video, milles ta maniakaalsusse kalduva innuga kirjeldab oma kogemusi saientoloogina, ning kirik üritas saavutada videoklipi "kaotamist" avalikust ruumist, kasvas 4chanist välja liikumine Anonymous, mille esimeseks eesmärgiks oli saientoloogiakiriku absoluutne hävitamine.

Vaadake mainitud Cruise'i-klippi siit:

Seotud lood:

Esmalt tegeles Anonymous kiriku peedistamisega veebis, kuid organiseeris seejärel ka mõned koomilised tänavameeleavaldused ja õelad vembud. "Nad otsustasid oma internetipunkritest tänavatele väljuda," osutas prof Coleman.

Colemani loengutes on käinud esinemas üks rühmituse Anonymous liige, kes rääkis, kuidas "maskeeritud" kogukonna ultrakoordineeritud interneti-sigatsemine kasvas üle konkreetseks vastasseisuks usuühinguga, mis ometi hõlmas lapsikuid vempe nagu paljaid tagumikke kujutavate fotode faksimine kiriku esindustesse.

Anonymouse tegevusel olid saientoloogiakirikule täiesti reaalsed tagajärjed. "See tungis meediasse," rääkis Coleman New Yorgis 2010. aasta juulis toimunud järjekorras kaheksandal rahvusvahelisel häkkerikonverentsil HOPE. "Pärast Anonymouse aktsioone hakkas rahvas saientoloogiasse kriitilisemalt suhtuma."

Kriitikute hulgas oli ka Coleman ise, kes oli usuühingu tegevust juba aastaid uurinud, kuid polnud julgenud tulemusi avaldada. Prof Coleman tõmbas paralleele Anonymouse/4chani intsidendi ja mütoloogiast tuntud tricksteri-arhetüübi vahele.

Reeglina pole "vembuvanad" ehk tricksterid nagu Loki, Eris, Kaval-Ants, Saabastega Kass, Reinuvader Rebane, Jänkuonu jt mitte just kõige meeldivamad ja moraalsemad tegelaskujud, kuid samas paistab neil olevat oluline roll ühiskonna väljaraputamisel stagnatsioonist.

Kuulutanud, et kui keegi soovib teha bändi nimega Ultrakoordineeritud Sigatsemine (ingl ultra-coordinated motherfuckery), siis tal on tamburiin juba olemas, kirjeldas Colemani kolleeg, Michigani ülikooli informaatikateaduskonna aseprofessor Finn Brunton üldisemalt nähtust, mida nimetas terminiga lulzymedia. See tähistab kollektiivsete pseudonüümide all esinevate kunstnike, kirjanike, meeleavaldajate ja teiste internetielanike toodetavat ja levitatavat šokeeriva ja humoorika sisuga loomingut.

Brunton tõstis esile protestiajakirjandust, mida valenime Luther Blissett all toodavad mitmed üksteisest veebis valdavalt sõltumatud autorid ja ühiskondlikud vastupanurühmitused.

Ehkki taolises "lollitamismeedias" torkavad mõnikord silma eriti suutlikud rühmitused nagu The Yes Men, on see juba määratluse poolest kontrollimatu, mistõttu mandub viimaks 4chani-laadsesse kaosesse või vaikib.

Need, kes püüavad seda tormilist loomingulist jõudu oma huvides ära kasutada, pälvivad enamasti hulgaliselt midagi, mida nad sugugi ei soovinud. "Koherentse sõnumi ja lulzy-protsessi vahel ilmneb paratamatu hõõrdumine," märkis Brunton.

Lollitamise eesmärgil toodetud meediasisu jääb alati väljapoole organisatsioonilist kontrolli ning hõlmab väga spetsiifilisi omadusi, olles konkreetselt ekspluateeritav, nauditav ja rõhutatult vaatemänguline.

Vahel, nagu saientoloogiakiriku "trollimise" käigus, muutub see küll arvestatavaks poliitiliseks jõuks — ja see ongi nähtus, mida Coleman ja Brunton uurida ja analüüsida püüavad —, mis võib aga sama kergesti ka laiali laguneda.

Brunton võrdles lulzy-rühmitusi universaalse lahustiga: "Neid ei ole võimalik üheski anumas hoida."

Ajakirja 2600: The Hacker Quarterly korraldatud järgmine HOPE-konverents toimub New Yorgis Manhattani hotellis Pennsylvania tänavu 13–15. juulil.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.