VIDEO: Maailma suurimate raadioteleskoopide tantsupidu

 (1)
Raadioteleskoobid
RaadioteleskoobidWikipedia

Tšiili põhjaosas Atacama kõrbes Chajnantori platool 5000 meetri kõrgusel merepinnast on Euroopa riikide, USA, Kanada, Jaapani, Taiwani ja Tšiili ühistöös ehitamisel maailma suurim teleskoop ALMA (Atacama Large Millimeter Array). See koosneb 66st raadioteleskoobist, mis asuvad taevakaart kaardistama lainealal 0,3 millimeetrist kuni 9,6 millimeetrini.

Teleskoobid on ehitatud nii, et need on võimelised töötama sünkroonis ning jälgima samaaegselt sama piirkonda. Kogutud informatsioon pannakse analüüsimiseks kokku, vahendab Novaator.

Tulemusena peaks ALMA lahutusvõime olema kümme korda suurem kui kosmoseteleskoop Hubble oma. Valmis peaks kompleks saama sel sügisel, täisvõimsusel käivituma tuleval aastal.

Selle video autor on José Francisco Salgado, võtted on tehtud möödunud aasta tagasi juunis, mil raadioteleskoopide katsetused algasid. Salgado on astronoom, aga lisaks sellele veel kunstnik ja fotograaf, kes kasutab kunsti selleks, et teadust inimestele lähemale tuua. Ta on teinud koostööd Bostoni, San Francisco ja Tšehhi sümfooniaorkestritega.

Vaata videot ja loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!