VIDEO: Londonis maandus tulnukas – avati mälestusmärk esimesele kosmoseinimesele

 (10)
Jelena Gagarina isa kuju ees Londonis
AP/Scanpix

Suurbritannia pealinna südames maandus külaline minevikust – maailma esimene kosmoses käinud inimene Nõukogude Liidu kosmonaut Juri Gagarin. Trafalgari väljakult Buckhingami lossi juurde viival The Mallil avati tema Londonis viibimise 50. aastapäevale pühendatud mälestusmärk.

14. juulil täpselt pool sajandit tagasi võõrustas Gagarinit enda juures Buckhingami palees Briti kuninganna Elizabeth II, kes andis esimese kosmonaudi auks õhtusöögi, teatab Sky News.

James Cooki monumendi juures koha sisse võtnud Gagarini kuju on Vene kosmoseagentuuri Roskosmos kingitus Briti Nõukogule. Avamisel viibis ka Moskva Kremli relvapalatis töötav Gagarini tütar Jelena.

“Ma käin suhteliselt tihti Suurbritannias ja inimesed tulevad mulle ligi ning räägivad, kuidas nad mäeletavad seda päeva kui nad said teada inimese esimesest lennust kosmosesse. Kõigil on suurepärased mälestused kui suure ärevusega nad ootasid tema saabumist siia (Londonisse),” ütles Jelena Gagarina ajakirjanikele.

“Gagarin kuulub mitte ainult Venemaale, vaid ka kogu maailmale. Seepärast on väga oluline, et see kuju oleks ka Londonis,” ütles Vitali Davõdov Roskosmosest.

Kuraatorid märgivad, et metallist Gagarin seisab The Mallil täpselt aasta, siis antakse ta üle ühele Briti asutusele. Millisele konkreetselt, seda ei täpsustata. Kuju on täpne koopia 1984. aastal kosmonaudi 50 aasta juubeliks valminud Anatoli Novikovi taiesest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.