VIDEO: Kuula, kuidas kõlasid helid Stonehenge'is 4000 aastat tagasi!

 (30)
VIDEO: Kuula, kuidas kõlasid helid Stonehenge'is 4000 aastat tagasi!
StonehengeReuters/Scanpix

Kuidas oleks kõlanud käte plaksutamine 4000 aastat tagasi? Mingit märki ega jälge sellest ju alles pole. Või on? Stonehenge Inglismaal on kükloopiline kivirajatis, mis on ringikujuline ning hakkab seetõttu selle keskel tekitatud helide mõjul igal juhul resoneerima. "Üks hetk hakkab Stonehenge igal juhul helisema," kinnitavad teadlased. Vaata ja kuula videost!

Stonehenge ise on tänaseks juba küllaltki suures osas lagunenud. Samuti ei saaks selle keskel käsi plaksutades öelda, et heli on sama, mis 4000 aastat tagasi. Esiteks liigub Stonehenge'i kõrvalt juba üks suur maantee mööda, mis toodab müra. Rääkimata arvukatest külastajatest, kelle sagin autentset helikogemust segab.

Ent akustikud valmistasid Stoneghenge'ist virtuaalse mudeli ning suutsid panna selle sisse heli, et kuulata, kuidas see Stonehenge'i 4000 aastat vana ruumi mõjul muutub, milliseks moondub, kust ja kuidas kajab. Arvestades, mõistagi, loodusliku keskkonna mõjudega, kuidas puhub tuul, millise efekti andis tuhandeid aastaid tagasi äike jne.

Põneva klipini jõuad SIIN.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.