VIDEO: Kurikuulus vulkaan ärkas talveunest ja häirib lennuliiklust

 (14)
VIDEO: Kurikuulus vulkaan ärkas talveunest ja häirib lennuliiklust
RIANovosti

Vene Föderatsiooni Kaug-Idas Kamtšatkal asuv Šivelutši vulkaan tõmbab oma käitumisega teadlaste huvi ligi. Taas unest ärganud vulkaan sülitab võimsaid tuha- ja tolmupilvi välja kuni seitsme kilomeetri kõrgusele. Kehtestati "oranž" häire tase ja lennuliiklus on piirkonnas keelatud. Lisatud video!

Uudisagentuuride teatel on Šivelutšil toimunud viis maavärinat, mida saadavad pidevad pursked. Vulkaanilist tolmu paiskub 5,4 kuni 7 kilomeetri kõrgusele atmosfääri. Teateid selle sadamisest inimasulatele pole, visuaalne vaatlus on tuisu tõttu häiritud.

Praegu pole ka teateid kannatanutest ja ohvritest, samuti pole olukorda jälgivate geofüüsikute sõnul inimestele ohtu.

Vulkaaniline tolm on eriti ohtlik lennukite turbiinidele - sinna sattunud mikroosakesed võivad viia lennuõnnetuseni. Mõned aastad tagasi halvas Islandi Eyjafjallajökulli liustikul asuv vulkaan pikaks ajaks lennuliikluse.

3283 meetri kõrgune Šivelutši vulkaan on pursanud iga 100 kuni 300 aasta tagant, väiksema ulatusega aktiivsust esineb Šivelutšil aga sagedamini. Suured pursked toimusid aastatel 1854 ja 1956. Vulkaan aktiviseerus viimati 1999. aastal ning purskab siiani.

Vulkaani aktiivse osa kõrgeim punkt - Noor Šivelutš asub 2500 meetri kõrgusel ja selle kraatri diameeter on poolteist kilomeetrit. Noor Šivelutš on tegevuses septembrist 1980. Vulkaani on pidevalt jälgitud juba 30 aastat.

Lähib asustatud punkt Kljutši asub 50 kilomeetri kaugusel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.