VIDEO: Kuidas süda töötab?

 (1)
VIDEO: Kuidas süda töötab?
---

Süda on ainus organ, mis kunagi ei maga. Ta lööb minutis kesmiselt 70 ja päevas 100 000 korda. Iga kokkutõmbega lööb see pump ringlusesse 70–100 milliliitrit hapnikuga rikastatud verd. Selle tulemusel tekib kehas vererõhk, mida saab mõõta – tervel inimesel on see vahemikus 85 ja 130.

Süda asetseb kopsude vahekohal vastu diafragmat ning kaks kolmandikku sellest paikneb vasakul kehapoolel. Süda on lihaselise vaheseinaga jaotatud paremaks ja vasakuks pooleks, vahendab ERR Teadus.

Kumbki pool jaguneb kaheks kambriks: kojaks (üleval) ja vatsakeseks (all). Südamelöögid tekivad südame alumises pooles asuvate vatsakeste kokkutõmbumisel. Südame põhiosa moodustab mitmete kestadega ümbritsetud südamelihas ehk müokard, millel on nii silelihase kui vöötlihase omadusi.

Südame kokkutõmbeid algatavad südames endas (erilise ehitusega lihaskiududes) tekkivad elektrilised impulsid, seetõttu töötab süda automaatselt ja võib toimida ka väljaspool keha (kui tagatakse kõik vajalikud toitained). Vatsakeste kohal paiknevad kojad ehk aatriumid. Veri pumbatakse paremast vatsakesest kopsudesse, kus see rikastub hapnikuga.

Kopsudest läheb veri südame vasakusse kotta ning edasi selle all olevasse vatsakesse. Ja vasakust vatsakesest tõmmatakse veri keha kõige suuremasse veresoonde aorti, kust see voolab laiali üle kogu keha, andes ära hapniku. Nüüd hapnikuvaene veri suundub tagasi südame paremasse kotta ja sealt paremasse vatsakesse, olles jällegi valmis siirduma kopsudesse. Üks selline ring võtab aega umbes 23 sekundit.

Vaata veel videot, kus molekulaarkardioloog Siiri Iismaa selgitab saates "Püramiidi tipus" südame tööd.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.