VIDEO: Kosmosemuusika - esimene pill Maa orbiidil oli kitarr

 (5)
VIDEO: Kosmosemuusika - esimene pill Maa orbiidil oli kitarr
foto: NASA---

Psühholoogid panid tähele, et muusika ja laulud kosmoses, mitte ainult ei rahusta ja rõõmusta, vaid ka avavad inimvõimete uued piirid. Täna on populaarseim muusikariist kosmoses kitarr. Kuigi kaalutaolekus on menukaks osutunud ka flööt. Muusika orbiidil – see on kosmonautide nähtamatu side emakese Maaga. Kõik sai aga alguse Gagarinist. Vaata videost!

Rakett stardib, ekipaaži klappides ragisevad käsklused Maalt, ülekoormus kasvab. Ja oledki kosmoses. Ees kaks päeva lendu Rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS/MKS). Lõõgastuseks sellel raskel perioodil lülitavad kosmonaudid muusika sisse.

Kosmosemuusika ajalugu algas veel Maa peal. Juri Gagarini esimese stardi eel tõusis tulevasel esimesel inimesel kosmoses järsult pulss. Rahustumiseks palus ta luba kuulata muusikat. Palve osutus ootamatuks ja muusikat polnud käepärast võtta.

Lõpuks pandi mängima poole kilomeetri kaugusel kosmodroomi hotellist leitud boogie-woogie lint, meenutas kosmoseveteran Leonid Gussev. Atlanditagused võõrad rütmid rahustasid Gagarini maha. Ka kosmoselennu ajal lasti talle muusikat – paraku klassikat, mis vastas rohkem antud pidulikule momendile.

Vene kosmonautide psühholoogilise ettevalmistusgrupi spetsialisti Natalja Filippova sõnul on muusika mõju inimestele erinev – üks žanr võib kosmonauti rahustada, samas teine ergutab ja annab talle toonust juurde.

RIANovosti

Maa orbiidil muusikat mitte ainult ei kuulatud, vaid seda ka esitati ise. Pavel Popovitš pole mitte ainult neljas inimene komsoses, vaid mis märksa tähtsam – esimene rahvalaulude esitaja Maa orbiidil. 1962. aastal esitas kahekordne Nõukogude Liidu kangelane ukraina-vene rahvalaulu „Divljus ja na njebo, tai dumku gadaju“.

Muusika kosmoses ei olnud ainult trööstiks ja rahustuseks, vaid avad ka inimvõimete uusi piire. Kord 1987. aastal saabusid kosmosejaama Mir kaks melomaani, kellest komandör Juri Romanenko avastas endas ootamatult muusika loomise ande. Tema kaaslase Aleksandr Laveikini kitarr oli aga iga seltskonna hingeks ja see jäigi Miri pardale.

Kitarrile järgnesid kosmosesse muud märksa eksootilisemad pillid. Teiste seas külastas ISS/MKS jaama Ameerika Ühendriikide astronaut Catherine Coleman, kes andis Gagarini auks terve flöödikontserdi.

Vaata põhjalikumalt videost!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.