VIDEO: Eesti teadlased ehitavad maailmas unikaalseid robotkalu

 (6)
VIDEO: Eesti teadlased ehitavad maailmas unikaalseid robotkalu
Delfi Pilt

Kui jutt käib robotitest, tuleb enamasti silme ette metalne, nurgeline, kohamakalt kahel jalal liikuv masin. Tallina Tehnikaülikooli Biorobootika Keskuses aga ehitatakse pehmeid roboteid, näiteks robotkalu, mis on maailmas suurt tähelepanu äratanud.

"Kala pole paljude inimeste arvates eriti tark olevus. Ometi suudab ta ellu jääda väga keerulises ja ebastabiilses keskkonnas – vees. Kas selleks on loodus andnud kaladele väga keerulise närvisüsteemi või sellised keha füüsikalised omadused, mida teistel elusolenditel ei ole? Selle kõige uurimiseks oleme ehitanud kalaroboteid, andnud neile omadusi, mis on kaladel, ja õpime neid järjest paremini juhtima," selgitab keskuse juhataja professor Maarja Kruusmaa, kelle tööd tunnustas president Toomas Hendrik Ilves tänavu Valgetähe teenetemärgiga.

Selleks, et ehitada looduslikule kalale võimalikult sarnane tehiskala, peavad teadlased tungima bioloogiliste mehhanismide kõige sügavamate saladusteni. TTÜ Biorobootika Keskuses on robotkalad suudetud vees edukalt vastu pidama panna. Tegemist on kogu maailma mastaabis unikaalsete seadelistega, mis suudavad neid ümbritsevat keskkonda analüüsida ja selle kohta teavet saata.

"Väga raske öelda, kas see robot oskab mõelda või mitte, aga me võime öelda, et neil on täiesti kindlasti refleksid, meie kalad tunnevad reaalselt midagi, meie kalad tunnevad, et midagi nende ümber toimub," kirjeldab Maarja Kruusmaa.

Vee all ehitamine on aga küllaltki keeruline. "Allveerobootika on selline asi, et ma soovitan kõikidel inimestel tegelda millegi muuga, sest vee all midagi ehitada on kümme korda raskem kui ehitada õhus," ütleb Kruusmaa.

Rohkem lugemist ja vaatamist leiad Veebiakadeemiast

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.