Veretest hoiatab tulevikus südamehaiguste tekke eest?


Doonor
Foto: Andres Putting

Kahjustatud südame lihasrakkudest vabaneb valku nimega troponiin T. Kõrge tundlikkusega troponiin T veretesti abil on võimalik üles leida südamekahjustused juba aastaid enne, kui ilmnevad vastavad sümptomid ning seda analüüsi võiks tulevikus rakendada südameprobleemide sõeluuringutes.

Troponiin T ilmub inimese verre väga madalates tasemetes juba aastaid enne tõsiste südameprobleemide avaldumist, andes nii märku, et süda kannatab stressi all, vahendavad ERR teadusuudised.

Uuringu käigus analüüsiti kõrge tundlikkusega testiga tuhandete inimeste vere troponiin T taset. Valgu olemasolu määrati igal neljandal 30-65 aastasel ning 2/3 üle 65 aasta vanustel inimestel.

Need, kel verest vastav valk tuvastati, omasid oluliselt kõrgenenud südamekahjustuste või surma riski. Mida kõrgem troponiin T tase verest määrati, seda suuremaks osutus ka surma risk, isegi siis, kui inimestel ei olnud mingeid teadaolevaid riskitegureid.

Kõrgeima valgu tasandiga osalejatest suri 6,5 aasta pikkuse uuringuperioodi jooksul 28 %, madalaima troponiin T tasemega uuritutest vaid 2 %.

Oponendid argumenteerivad, et troponiin T testimine saab olla vaid täiendus, mitte aga praegu kasutatavate südamekontrolli meetodite asendus. Seda põhjusel, et vastav valk ei anna infot müokardi infarkti kohta, mis seostub ikkagi ateroskleroosi ja tromboosi probleemidega.