Venemaa avalikustas Gagarini viimased stardieelsed sõnad: vorst ja sakusment

 (39)
Venemaa avalikustas Gagarini viimased stardieelsed sõnad: vorst ja sakusment
AFP/Scanpix

Viimaste asjade hulgas, mida Juri Gagarin vahetult enne ajaloolist esimest mehitatud kosmoselennu-starti 50 aastat tagasi kontrollis, oli, kas talle tagasi Moskvasse jõudmiseni ikka sakusmendi-vorsti jätkub. Taoline infokübe pudenes maailma esimese kosmonaudi eluolu-teemalistest toimikutest, mille Venemaa võimud enam kui 700 lehekülje mahus homse kosmonautikajuubeli eel pidulikult avalikustasid.

Venemaa president Dmitri Medvedjev kavatseb suurejooneliselt tähistatava aastapäeva raames külastada Moskva lähistel asuvat lennujuhtimiskeskust; tema eelkäija Vladimir Putin korraldab omalt poolt Ukrainas kohtumise Vene ja Ukraina kosmonautidega, vahendab PhysOrg.com.

Möödunud nädalavahetuse kõige kõmulisemaks uudiseks Venemaal osutusid aga dokumendid, milles avalikustati juba kosmoseraketi kapslisse rihmutatud Gagarini vestlus legendaarse raketikonstruktori Sergei Koroljoviga.

Üks Koroljovi peamiseid muresid paistis olevat see, et kosmonaudil pärast maandumist ikka süüa jätkuks.

„Seal klapi all on sul lõuna-, õhtu- ja hommikusöök,“ juhatas Nõukogude kosmoseprogrammi isa Gagarinit mõned minutid enne starti raadio teel.

„Selge,“ vastas Gagarin dokumentide kohaselt, mille esimesena avalikustas veebikoht lifenews.ru.

„Sul on vorsti, kommi ja tee kõrvale moosi,“ seletas Koroljov edasi. „63 tükki — sa lähed paksuks! Kui täna tagasi jõuad, söö kohe kõik ära.“

Seotud lood:

Gagarin naljatles vastu: „Peaasi, et oleks vorsti — hea samagonni kõrvale võtta.“

Koroljov ei teinud sellise lorajutu peale teist nägugi.

„Kurat, see risu lindistab kõik üles,“ viitas teadlane salvestusseadmetele.

Lifenews.ru andmeil paistis Gagarin omaette ümisevat ja vilistavat, samal ajal kui lennujuhtimiskeskus viis läbi viimase hetke kontrollprotseduure.

Mitte kõik neist ei läinud libedalt.

Näiteks kästi Gagarinil leida jupp kleeplinti ning kohendada ühe detaili paigutust, kuna „me unustasime selle kinni teipida.“

Veidi hiljem seletati talle, et pääsuluuk nõuab kohendamist, kuna juhtimiskeskuse tabloo andmetel on üks selle kontaktidest lahti jäänud.

Gagarinit ei paistnud sellised pisiasjad häirivat ning kosmonaut hakkas kohe pärast raketi starti rõõmsal meelel aru andma.

Paljud kosmonautika-ajaloolased on märkinud, et Nõukogude ametiisikute üks suuremaid hirme olla olnud, et kosmonaut kaotab kaalutuse tingimustes teadvuse.

„Kaalutusetunne on väga meeldiv,“ raporteeris Gagarin lennujuhtimiskeskusele. „Kõik ujub.“

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.