Vene Marsi-kosmoselaev Phobos-Grunt on Maa orbiidil lõksus

 (19)
Rakett Zenit-2sB Vnee Marsi-kosmoselaeva Phobos-Grunt startimas. Foto STR, AFP
Rakett Zenit-2sB Vnee Marsi-kosmoselaeva Phobos-Grunt startimas. Foto STR, AFPScanpix

Venemaa viimase 15 aasta esimene planeetidevaheline mission põrus pärast starti mootoririkke tõttu, mis ei võimaldanud seadeldist korralikult Marsi poole teele saata. Phobos-Grunt nime kandev kosmoselaev on nüüd Maa orbiidil lõksus. Teadlastel on aega päev, et probleemile lahendus leida (originaalartikkel avaldati 9. novembril, mil tärminiks oli kolm päeva – tõlkija märkus).

163 miljonit dollarit maksma läinud Phobos-Grunt on Venemaa Kosmose Agentuuri missioon, mis pidi päädima Marsi kuule Phobos maandumisega, 200 g pinnaproovide võtmisega ja nende tagasitoimetamisega Maale. Missioon oleks väldanud kolm aastat. Lisaks on platvormiga kaasas Hiina satelliit Yinghuo-1, mis pidi Phobos-Gruntilt Marsi orbiidile suunduma, et siis aasta jooksul punase planeedi atmosfääri uurida. 115 kilogrammi kaaluv satelliit on esimene teise planeedi suunas teele lähetatud Hiina kosmoseprojekt, vahendab Fyysika.ee.

Zeniit-2SB kanderakett lähetati koos aparatuuriga teele Kasahstani Baikuuri kosmodroomilt 8. novembril 20:16 Greenwichi aja järgi. Start oli edukas, õnnestus ka aparatuuri eraldumine kanderaketilt. Probleem tekkis aparatuuri enese mootoritega, mistõttu hakkas seade plaanitud trajektoorist kõrvale kalduma. Vale asendi tõttu ei saanud maapealne tugijaam mootoreid korralikult juhtida.

Kosmoselaeva akud saavad lähemate päevade jooksul tühjaks, mistõttu on oluline pardaarvutile uued juhised anda. Akuprobleemid viitavad võimalikele päikesepaneelide rikkele.

Eelmine Venemaa kosmosemissioon toimus 1996. aastal. Missioon ebaõnnestus, Marsile sihitud satelliit põles ära Maa atmosfääris Vaikse ookeani kohal.

Hiina kuuprogrammi juht Ziyuan Ouyang on varem meediale avaldanud, et Hiinal on olemas kõik vajalikud tehnoloogiad ja teadmised, et ükskord iseseisvalt Marsi avastama asuda.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!