Värsked uuringud: lapsed ei jäänud koroonaviirusest puutumata


Terviseamet
TerviseametFoto: Jaanus Lensment

Senise valdava arusaama kohaselt koroonaviirus lapsi ei ohusta, ent kaks värsket uuringut näitavad, et USA-s ja Euroopas on kokku ligi 1000 last saanud viiruse tagajärjel tõsiseid põletikulisi terviserikkeid.

Veebiväljaandes New England Journal of Medicine esmaspäeval avaldatud materjalid nimetavad tekkinud seisundit kui multisüsteemset põletikulist sündroomi ning märgitakse, et USAs on 285 haigestunud lapsest surnud kuus.

Kõik need lapsed on põdenud COVID-19 haigust või olnud koroonaviirusega kokkupuutes, neil on vähemalt ühe ööpäeva olud 38 kraadi palavik, põletikunäitajad vereanalüüsides ja tõendid probleemide kohta vähemalt kahes organis - südames, neerudes, kopsudes, nahal või närvisüsteemis. Tavalised on seedetrakti sümptomid, sealhulgas iiveldus ja kõhulahtisus. Mõnel lapsel võivad esineda Kawasaki tõbe meenutavad sümptomid.

Bornose lastehaigla arst ja uuringu kaasautor Adrienne Randolph ütles, et juhtumeid on olnud vähemalt 35 osariigis ja näib, et need levivad mõni nädal pärast kohaliku COVID-19 aktiivsuse maksimumi.

Tema sõnul oli ligikaudu 80 protsendil uuringus osalenud lastest südamega seotud probleemid, sealhulgas pärgarteri aneurüsmid.

"Neid tuleb jälgida," sõnas Randolph. "See on paljudele patsientidele eluohtlik mure."

Allikas: Medical Xpress

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!