VÄRSKE UURING | Koroonaviirus võib elada patsientidel viis nädalat pärast nakatumist

 (119)
Desinfitseerimisvahend uudistemaja kohvikus
Desinfitseerimisvahend uudistemaja kohvikusFoto: Gertu Võsu

Koroonaviirusega nakatunud patsientidel püsib patogeen värske uuringu kohaselt hingamisteedes isegi kuni 37 päeva ja nad võivad seega jääda nakkusohtlikuks mitmeks nädalaks.

Hiina arstid avastasid nimelt viiruse RNA-d inimeste hingamisteedest võetud proovides 20 päeva jooksul pärast nakatumist, kirjutasid nad Lanceti meditsiiniajakirjas avaldatud artiklis.

Nad uurisid Jinyintani haiglas ja Wuhani kopsuhaiglas ravitud 191 Covid-19 patsiendi haiguslugusid ja laboratoorseid andmeid, sealhulgas 54 infektsiooni tagajärjel surnud patsienti.

„Need leiud mõjutavad olulisel määral otsuseid nii patsientide eraldamise kui viirusevastase ravi pikkust üle, ” kirjutas Hiina meditsiiniteaduste akadeemia teadlane Fei Zhou.

Praegu on viiruse leviku vältimiseks soovitatav kokkupuutejärgne isolatsiooniperiood 14 päeva. Kuid kui inimesed jäävad nakkavaks kaua pärast sümptomite kadumist, võivad nad pärast karantiinist naasmist tahtmatult viirust levitada.

Uus koroonaviirus on levinud 118 riiki ja nakatunud umbes 125 000 inimest pärast esmakordsest ilmnemisest Hiinas Wuhanis eelmise aasta lõpus.

Allikad: Bloomberg

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!