VÄRSKE UURING | Koroonamaskid võivad olla ise nakkuse levitajaks

 (184)
Kaitsemaskid.
Kaitsemaskid.Foto: Sven Arbet

USA Indiana ülikooli teadlaste värske uurimistöö näitab, et koroonaviirust püüdvad näomaskid võivad saada ise nakkuse levitajaks, kuna nende välispinnale kinnitunud viiruseosakesed võivad kergesti sattuda omaniku kätele.

Teadlaste hinnangul oleks probleemile lahendus kangas, mis omaks piisavalt elektrivälja, et viiruste paljunemisvõime elimineeruks, kirjutab ajakiri Forbes.

Nende uuring on osa teadusharust, mille käigus arendatakse meditsiiniseadmeid nimega „elektrofarmatseutikumid", mis tekitavad mitmesuguste haigusseisundite raviks nõrku elektrivälju. Tuntuim näide on südamestimulaatorid.

Tsingi ja hõbeda osakestega elektrokeemilist kangast kasutatakse ka patogeene tapva haavasidemena.

Teades, et viirused toetuvad rakkudega nakkumisel elektrostaatilistele jõududele, eeldasid teadlased, et sellist elektrokeemilist kangast saab kasutada ka viiruste destabiliseerimiseks.

Nad võtsid testimiseks polüesterkanga, millesse oli paigutatud vahelduva mustriga tsingi ja hõbeda osaskesi, et niiskuse mõjul tekiks kangas väike elektriväli. Nende katse selle kanga ja viirusega nakatunud rakkudega näitaski, et vaid minutine kokkupuude elektrokeemilise kangaga viis viiruseosakeste elektrokineetilise omaduse olulise vähenemiseni.

Seotud lood:

Teadlased loodavad jõuda uurimistööga sinnamaani, et asudagi sellisest kangakombinatsioonuist näomakse tootma.

Nad avaldasid oma teadustöö portaalis Chemrxiv

Varem on tuvastatud, et ka ühest puuvillakihist ja kahest kihist šifoonist [õhuke looritaoline elastne kangas, mida valmistatakse puuvillast, siidist või sünteetilistest kiududest - toim] valmistatud maskid oleksid head koroonamaskid nende kangaste mehaanilise ja elektrostaatilise filtreerimise koosmõju tõttu.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!