VÄRSKE UURING | COVID-19 ei levi sugulisel teel

 (11)
VÄRSKE UURING | COVID-19 ei levi sugulisel teel
NIAID

USA Utah ülikooli teadlaste sõnul ei ole rahvusvahelise uuringu tulemuste põhjal mingeid tõendeid selle kohta, et COVID-19 haiguse läbipõdenud meeste spermas või munandites oleks koroonaviirust, ja seetõttu ei levi see haigus suure tõenäosusega sugulisel teel.

Rahvusvaheline teadlaste meeskond Hiinast ja USA-st kogus uuringu käigus 34 hiina mehelt spermaproove keskmiselt üks kuu pärast seda, kui neil diagnoositi COVID-19 kerge või mõõdukas vorm. Laboratoorsed testid ei tuvastanud SARS-CoV-2 üheski proovis.

Lisaks analüüsisid teadlased tervete noorte elundidoonorite munandite rakke ja tuvastasid et koroonaviiruse rakku sisenemiseks vajalikke retseptoreid ACE2 ja TMPRSS2 esines üheaegselt vaid 6500 munandirakust vaid neljas. See tähendab, et SARS-CoV kaks ei ole tõenäoliselt võimeline tungima munandite rakkudesse.

"Selles väikeses eeluuringus tuvastatud fakt, et COVID-19 põhjustavat viirust ei ole munandites ega spermas, võiks olla oluline leid," ütles uuringu kaasautor James M. Hotaling. "Kui selline haigus nagu COVID-19 oleks sugulisel teel ülekantav, oleks sellel suur mõju haiguste ennetamisele ja sellel võiksid olla tõsised tagajärjed mehe pikaaegsele reproduktiivtervisele."

Teadlased tunnistavad, et nende uuringul on mitmeid olulisi puuduseid, sealhulgas väike valimi suurus ja asjaolu, et ükski doonoritest polnud raskelt haige.

"Võib juhtuda, et kriitiliselt haige olnud inimesel võib olla suurem viiruskoormus, mis võib viia sperma nakatumiseni. Meil ​​lihtsalt pole praegu sellele vastust," ütleb Hotaling .

Hotaling hoiatas, et intiimne kontakt võib köha, aevastamise ja suudlemise kaudu suurendada siiski haiguse leviku riski. Lisaks on mõned nakatunud inimesed asümptomaatilised ja võivad tunduda terved, isegi kui nad viirust teistele edastavad.

Allikas: Medical Xpress

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!