Valmis: 244 aatomist koosnev allveelaev, mis võiks inimkehas ringi sõita ja ravimeid laiali vedada

 (4)
Valmis: 244 aatomist koosnev allveelaev, mis võiks inimkehas ringi sõita ja ravimeid laiali vedada
Foto: Rice'i ülikool (news.rice.edu)

Seni pole veel loodud nanoroboteid, mis haiguseid tõhusalt otsides ja hävitades meie vereringes patrulliksid. Küll on aga USA-s Texase osariigis tegutseva William Marsh Rice’i nimelise ülikooli teadlaste töörühm valmis ehitanud molekulaar-mõõtkavas “allveelaeva”.

Seadeldis koosneb 244 aatomist ja selle rohkem kui miljon pööret minutis tegevaid mootoreid käitab ultraviolettkiirgus.

Selliste ajamite tõukel kulgeb liikur kiirusega tubli toll (2,5 sentimeetrit) sekundis, mis laboratooriumi juhataja James Touri osutusel on tegelikult suisa kaelamurdev tempo.

“Need on kõige kiiremini liikuvad molekulid, mida me iial mõnes lahuses täheldanud oleme,” kinnitas ta.

UV-põhise mootori esimese versiooni töötas juba ligi kümne aasta eest välja üks Hollandi uurimiskeskus. Kui molekuli tabab ultraviolettkiirgus, muutub atomaarset “mootorit” hoidev topeltside ühekordseks sidemeks ning aatom pöördub veerand pööret.

Eelmist, madalama energiaga olekut taga ajades hüppab see nüüd veel veerand pööret edasi ning protsess kordub, kuni kiirgusallikas on sisse lülitatud.

Teadlaste kaugem eesmärk on sellise tehnoloogia väljatöötamine, mis toimetab inimkeha sees täpselt õigesse kohta ravimeid või muid meditsiinilisi ravivahendeid.

Alustuseks tuleb uurijail aga leiutada mingisugune viis nanoallveelaevade täppissihtimiseks, kuna praegu tuiskavad need lihtsalt suvalistes suundades.