Vale kassiliiv põhjustas tuumajäätmete hoidlas ohtliku lekke

 (4)

Pärast ligi aastast uurimist tuvastasid USA ametnikud, et mullu veebruaris New Mexico tuumajäätmete hoidlas juhtunud radioaktiivse lekke põhjuseks pole miski muu, kui vale koostisega kassiliiv.

Kodukasside omanikud on ilmselt juba harjunud kasutama erikoostisega kassiliiva, mis kõik haisu ja niiskuse endasse imeb ja seega võimaldab hoida ka toakassid puhtaina. Nüüd aga ilmnes, et samade omaduste tõttu on sedasorti anorgaaniline liiv, täpsemini savisegu, kasutusel ka USA tuumajäätmete hoidlas, et radioaktiivset niiskust kokku koguda. Ja juba aastaid ei olnud sellega seoses mingeid probleeme ilmnenud.

Kuid nüüd ilmnes, et kogemata oli liiva sisse sattunud orgaanilist kassiliiva, mis ühendatuna lämmastiksoolade, lämmastikhappe ja oksüdantidega kutsus esile jäätmemahuti kuumenemist, mis lõppes sellega, et mahuti kaas lendas pauguga pealt. Ja nii lekkis ka tuumajäätmete hoidla ruumidesse (küll sadade meetrite sügavusel maa all) radioaktiivset uraani, plutooniumi ja ameriitsiumi. 13 töötajat said kiiritada.

Ja see ei ole aprillinali.