Vaktsiinitootja alustas inimkatseid: jah, see töötab

 (214)
Vaktsiinitootja alustas inimkatseid: jah, see töötab
AFP/ Scanpix

Esimene inimestel testitav koroonaviiruse vaktsiin näib olevat ohutu ja suudab stimuleerida immuunvastust viiruse vastu, teatas USA farmaatsiatööstus Moderna esmaspäeval.

The New York Times'i teatel põhineb see arvamus kaheksa esimese inimese testimise tulemusel, kõik nad olid saanud märtsis kaks vaktsiiniannust.

Tegemist on tervete vabatahtlikega, kelle organismis tekkinud antikehi testiti seejärel laboris inimrakkudes ja mis suutsid viiruse paljunemise peatada - see ongi tõhusa vaktsiini põhinõue. Nende organismis tekkinud antikehade tase ühtis patsientidega, kes on pärisetl viirushaiguse läbi põdenud.

Kõrvalnähtudest: vaktsiini madala kogusega testimisel ilmnes ühe patsiendi käel süstimise kohas punetus ja valulikkus. Suurema annuse korral tekkis kolmel patsiendil päevaks palavik, lihasvalud ja peavalud.

Ettevõtte teatel kaastakse peagi algavasse testimise teise etappi 600 inimest ja juulis algavasse kolmandasse etappi juba tuhandeid terveid inimesi. USA toidu- ja ravimiamet andis Modernale teise etapi käivitamise loa mais alguses.

Kui need uuringud õnnestuvad, võib vaktsiin saada laialdaselt kättesaadavaks selle aasta lõpuks või 2021. aasta alguseks.

Seni pole koroonaviiruse vastu olemas tõestatud ravi ega vaktsiini. Moderna aktsiad tõusid uudise peale 40 protsenti.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!