Vaikses Ookeanis asuvast Palau saarestikust leiti 200 miljoni aastased angerjad

 (17)
Protoanguilla palau on heleda liiva taustal kergesti eristatav. Foto Jiro Sakaue
Protoanguilla palau on heleda liiva taustal kergesti eristatav. Foto Jiro Sakaue

Teadlased on Vaikses Ookeanis asuva Palau saarestiku ühest veealusest koobastikust leidnud 200 miljonit aastat väldanud evolutsiooni käigus pea muutumatuks jäänud uut liiki angerja, mille DNA mutatsioonide hulk lubab arvata, et tegu on ühe varajaseima ürgesivanemast eristunud angerja liigiga.

'Elavateks fossiilideks' nimetatavad organismid on juba alates ajast, mil Charles Darwin neid oma kuulsas raamatus „Liikide päritolust“ esmakordselt mainis, kõrgendatud tähelepanu all olnud. Erinevalt enamikest Maal elanud liikidest on need ajaloo vältel äärmiselt vähe muutunud. Tihti on need oma ürgesivanemast peaaegu eristamatud. See võimaldab teadlastel konstrueerida pilt erinevatel ajastutel elanud eluvormidest, vahendavad ERR Teadusuudised.

Enamikel juhtudel on võimalik 'elavaid fossiile' kerge vaevaga tänu sarnasusele teiste tänapäeval elavate samasse seltsi kuuluvate liikidega kvalifitseerida. Mitmed ürgesivanema tunnused on muutumatuks jäänud ka hiljem välja kujunenud liikidel. Nüüd on Jaapani, USA ja Palau saareriigi bioloogid leidnud uue seni märkamatuks jäänud iidse angerja liigi.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.