Väike tume galaktika põrkub Linnuteega

 (19)
Väike tume galaktika põrkub Linnuteega
Scanpix

Meie galaktika, Linnutee naabrus võib kubiseda nähtamatutest pisigalaktikatest — üks neist paistab peagi Linnuteega kokku põrkavat.

Austraalia astronoomid väidavad, et üks seni suureks vesinikupilveks peetud moodustis on tegelikult väike galaktika, vahendavad ERR teadusuudised.

Kotka tähtkujus paistva Smithi pilve massi on seni hinnatud küündivat ligi miljoni Päikese massini, kuid nüüd selgub, et pilve mass on palju suurem ja teda võib ehk isegi omaette galaktikaks pidada.

Mõne aasta eest arvutasid astronoomid välja, et ta põrkub 27 miljoni aasta pärast Linnuteega.

Täpsemad trajektooriarvutused näitavad, et umbes 70 miljonit aastat tagasi on Smithi pilv juba meie galaktikast läbi põrutanud, aga et ta sellest hoolimata ikka veel ühes tükis püsib, peab ta sisaldama palju rohkem ainet kui seni arvatud — ainult siis suudab gravitatsioonijõud teda koos hoida.

Austraalias asuva Sydney ülikooli teadlased Matthew Nichols ja Joss Bland-Hawthorn on välja arvutanud,et Smithi pilv on seni arvatust umbes sada korda massiivsem ehk massilt võrdne ligikaudu saja miljoni Päikesega.

Galaktikatekke arvutisimulatsioonide järgi võiks Linnutee ligidal leiduda vast ehk tuhatkond kääbusgalaktikat, kuid üles on neist leitud ainult mõnikümmend.