Vähesem söömine aitab paremini rasestuda, eriti vanemas eas

 (6)
Munarakku tungiv sperm peab palavikuliselt pingutama
Munarakku tungiv sperm peab palavikuliselt pingutamaKaader klipist

Meetod, mis on mitmetes loomuuringutes suutnud vähendada erinevaid terviseprobleeme, võib aidata võidelda ka vanusega seotud viljatuse ning sünnidefektidega. Massachusettsi keskhaigla uurijad on näidanud, et kalorite tarbimise piiramine täiskasvanud emastel hiirtel vähendab erinevaid meioosi häireid nagu liigsed või puuduvad kromosoomid, mis on sagedaseks mureks vananevate imetajate munarakkudes.

Töö eestvedaja Jonathan Tilly sõnul õnnestus neil loommudelil ennetada kõiki munaraku kvaliteedi kahanemise aspekte, mis on iseloomulikud vananevale naisele. Juba varem on mitmed uuringud leidnud, et loomad, kelle söömine on piiratud, kuid siiski piisav, vältimaks alatoitumust, elavad kauem ja nooruslikumalt kui nende hästitoidetud liigikaaslased, vahendab ERR Teadus.

Mehhanismid, millega kalorivaene dieet takistab munaraku kvaliteedi langust, vajavad veel uurimist, kuid arvatakse, et dieedi mõjul väheneb mitokondrite kokkukleepumine, mis tooks kaasa metaboolse energia languse.

Samuti õnnestus teadlastel tuvastada geen, millega manipuleerides jõuti samadele tulemustele kui kalorivaese dieediga. Nii paranes munarakkude kvaliteet ka tavalise toitumisega vananevatel loomadel. Võtmeteguriks on DNA transkriptsiooni regulaator PGC-1α, mis on seotud mitokondrite arvu ja funktsiooni kontrollivate geenide kontrollimisega.

Meeskond leidis, et tavalise toitumisega emaste hiirte, kellel puudus funktsionaalne PGC-1α geen, munarakud olid sama kvaliteetsed kui dieedil olevatel suguõdedel. Kuna dieedi ja PGC-1α geeni inaktiveerimise kombineerimisel oli efekt endiselt sama suur kui ühel teguril, võib arvata, et meetodid mõjuvad sama raja kaudu.

Tilly sõnab, et kui nad leiavad ohutu viisi, kuidas tekitada sarnane olukord inimesel, võivad uurimistöö tulemused suurendada naiste rasestumistõenäosust ja vähendada munarakkude kvaliteedi langust ema vananedes. Nii õnnestuks vähendada või isegi täilikult elimineerida Downi sündroomi ja teiste kromosoomhaiguste esinemise.

Loe põhjalikumalt SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.