Väänlev valgus tõstab andmeside kiirust

 (5)
Väänlev valgus tõstab andmeside kiirust
Andmete edastamiseks kasutati erineva ruumilise profiiliga valgust. (Foto: Viini ülikool)

Austria füüsikutel on läinud korda korda saata informatsiooni kandva väändunud valgukimbu enam kui kolme kilomeetri kaugusele. Vaatamata senistele ennustustele oli vastuvõetud teave loetav ja saadetuga heas vastavuses. Lahendus võimaldab kasvatada hüppeliselt korraga edastatava informatsiooni hulka.

Vahendavad ERR teadusuudised

Insenerid ja füüsikud on õhu ja valguskaablite kaudu samaaegselt liikuva teabe hulga kasvatamiseks mõelnud välja mitmeid trikke. Näiteks kasutades erinevaid valguse ja raadiolainete sagedusi ning elektromagnetlainete polarisatsiooni. Ent infoajastul jääb sellestki väheseks. Puhttehniliselt on lahendus valguslainete ruumilise profiili kasutamise näol olemas. Üheks seda iseloomustavaks suuruseks on orbitaalne impulsimoment.

Kui polarisatsioon peegeldub elektromagnetlainete võnkesuunas, siis orbitaalne impulsimoment on võrreldav viisiga, kuidas see läbi ruumi liigub. Analoogiat kaugemale viies võrdleb portaal Nature News väändunud valguslaineid ühes taktis marssivate sõduritega, kelle käed samas veidi erinevalt käivad.
Loe edasi ERR teadusuudistest