Uus teadmine: kaheksal COVID-19 patsiendil kümnest on neuroloogilised sümptomid

 (59)
Uus teadmine: kaheksal COVID-19 patsiendil kümnest on neuroloogilised sümptomid
Koroonahaige haiglasAFP/Scanpix

Ajal, mil president Donald Trump võitleb koroonaviirusega, jätkavad teadlased uute paljastuste lainel ning on värskelt tuvastanud, kaheksal COVID-29 haiglapatsiendil kümnest esinevad muude hädade kõrval neuroloogilised sümptomid.

Sümptomite hulka kuuluvad lihasvalu, peavalud, pearinglus, entsefalopaatia (ajuhäire) ja "aju udusus" (brain fog), kirjutab Medical Express.

"Entsefalopaatia, mida iseloomustab vaimse funktsiooni muutus alates - kergest segasusest kuni koomani -, on COVID-19 kõige tõsisem neuroloogiline ilming," ütles uuringu kaasautor dr Igor Koralnik Chicago haiglast nimega Northwestern Memorial Hospital.

Uuringu käigus analüüsisid teadlased enam kui 500 COVID-19 patsiendi ravikaarte ja tuvastasid neuroloogilised sümptomid 42 protsendil värskelt nakatunud patsientidest, 63 protsendil haiglasse toimetatud patsientidest ja 82 protsendil edasist ravi saavatest patsientidest.

Paljud patsiendid teatasid lihasvalust (45%) ja peavalust (38%). Entsefalopaatiat ja pearinglust täheldati peaaegu kolmandikul patsientidest. Uuringus leiti ka, et 16% -l olid maitse- ja 11% -l lõhnameelehäireid.

Selgus ka, et entsefalopaatiaga patsientide suremus oli palju suurem (umbes 22%) kui entsefalopaatiateta (3%).

Seotud lood:

Teadlased uurivad nüüd edasi COVID-19 pikaajalist neuroloogilist mõju.

Aruanne avaldati 5. oktoobril väljaandes Annals of Clinical and Translational Neurology.


Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!