Uus pinnakattematerjal tõrjub jääd säästlikult ja ohutult

 (8)
Teeolud Viljandimaal
Libe tee ViljandimaalFoto: Kenno Soo

Praegu pole õues jääd tükk aega olnud, aga nagu öeldakse, tali ei jää taeva. Õige aeg on jää tulekuks valmistuda. Ameerika teadlased on välja mõelnud kavala nipi, kuidas mitmesuguseid tähtsaid pindu jääst puhtad hoida.

Ei ole hea, kui jää koguneb elektritraatide, tuulikulabade või lennukitiibade külge. Halvemal juhul võib koguni õnnetus juhtuda.

Lennukitiibade jäätuna hoidmiseks kasutatakse kemikaale, aga need on keskkonnavaenulikud, sest sisaldavad etüleenglükooli, mis on väga mürgine. Elektrikütet tiibadesse ehitada ei taheta, sest see võtab energiat ega ole ka päris ohutu.

Tegelikult teame ju, et jää sulab mõnigi kord päikese käes ka ise, aga mitte alati. Kripa Varanasi ja ta kolleegid Massachusettsi Tehnikainstituudist (MIT) leiutasidki nüüd üsna lihtsa pinnakattematerjali, mis aitab päikesesoojust tõhusamalt ära kasutada.

Materjal koosneb kolmest kihist. Pealmine kiht kogub väga hästi päikesesoojust, neelates 95 protsenti talle langevast päikeseenergiast.

Keskmine kiht, mis on tehtud alumiiniumist, juhib kogutud soojuse kiiresti mööda pinda laiali, ka neisse kohtadesse, kuhu päike otse peale ei paista.

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!