“See võib kõlada kummaliselt, kuid keele kuulamine on oluline isegi siis, kui sõnagi ei mõisteta. Paljud keeleõpetajad ei pruugi seda aktsepteerida,“ ütleb Sulzberger.

„Võime uut keelt õppida on otseselt seotud ajaga, mille jooksul inimene seda keelt moodustavaid helikombinatsioone kuulnud on. Kui tahad näiteks õppida hispaania keelt, kiirendab keele õppimist oluliselt hispaaniakeelse raadio sagedane kuulamine.“

Sulzbergeri uuring esitab praegustele keeleõppemeetoditele tõsise väljakutse. Tema peamise hüpoteesi kohaselt piisab vaid uue keele kuulamisest, et ajus tekiksid sõnade õppimiseks vajalikud struktuurid, vahendab Novaator Physorgi uudist.

“Närvikude, mis on vajalik uue keele õppimiseks ja mõistmiseks, areneb välja automaatselt lihtsalt keelt kuulates — nii õppivad ka beebid selgeks oma emakeele,“ ütleb Sulzberger, kes võttis uurimistöö ette pärast seitsmeaastast töötamist vene keele õpetajana Uus-Meremaal. „Nägin, et uue keele õppimine on paljudele väga raske, eriti alguses. Paljud loobuvad, sest tunnevad, et ei arene.“

Sulzbergerit huvitas, miks on võõra keele õppimine nii keeruline, kui inimesed samas õppivad pidevalt uusi sõnu oma emakeeles. Vastus peitus aju võimes luua uut helide kombinatsiooni kuuldes uusi närvistruktuure. “Kui õpime uusi võõrkeelseid sõnu, seisame silmitsi helidega, millele ajus puudub vastav struktuur.“

Kuidas aga luua ajus selliseid struktuure, mis õppimisprotsessi lihtsamaks muudaksid? Vastus oli lihtne: keelt tuleb sagedasti kuulata, mis on tänapäeva globaliseeruvas maailmas küllalt lihtne. „Keeled on tänapäeval kergesti ligipääsetavad: ka oma kodus saab interneti kaudu prantsuskeelseid uudiseid vaadata.“

Sulzbergeri sõnul peaksid õpetajad mõistma, kui oluline on keele kuulamine. “Ühest prantsuse keele tunnist päevas klassiruumis pole suurt kasu, kuid iga päev tund aega prantsuse keelt iPodist oleks äärmiselt tõhus,“ ütleb ta.

“Keel on oskus, mitte õpitav teadmine. Kui inimene tahab saada tõstjaks, tuleb arendada lihaskude — tõstjaks raamatu abil ei õpi. Keele õppimiseks on vaja kasvatada vastav ajukude, selleks aga tuleb keelt palju kuulata. Selleks on väga sobivad laulud ja filmid.“