Uus meeskond asus teele kosmosejaama

 (17)

Venemaa kanderakett Vene-USA ühismeeskonnaga alustas kahepäevast lendu rahvusvahelisse kosmosejaama, startides neljapäeva hommikul Bajkongõri kosmodroomilt Kasahstanis.

“Start läks hästi, täpselt ettenähtud ajal,” ütles lennujuhtimiskeskuse esindaja Moskvas pärast Sojuz TMA-5 kapslit kandva raketi starti Moskva aja järgi kell 7.06.

“Sojuz on kindlalt orbiidil,” teatati stardipaigas.

Vene kosmonaut Saližan Šaripov ja USA astronaut Leroy Chiao vahetavad välja venelase Gennadi Padalka ja ameeriklase Michael Fincke, kes on viibinud rahvusvahelises kosmosejaamas alates aprillist.

Šaripov on Kõrgõzstanis sündinud usbekk, Chiao on aga hiinlaste järeltulija. Seetõttu on nende lendu nimetatud “Idaekspressiks”.

Sojuz TMA-5 põkkub kosmosejaamaga laupäeval, Moskva aja järgi kell 8.25.

Šaripovit ja Chiaod saadab lennul Vene kosmosejõudude ohvitser Juri Šargin, kes pöördub koos kosmosejaamast lahkuva meeskonnaga 10 päeva pärast Maale tagasi.

Nii Šaripov kui Chiao on varem käinud kosmoses USA süstikutega, kuid viimastele anti lennukeeld pärast Columbia purunemist 2003. aasta veebruaris.

Šaripov ja Chiao katsetavad missiooni käigus ka uusi keskkonnasõbralikke skafandreid, mis on toodetud Venemaal.

USA ametnike teatel võivad süstikud alustada lende kosmosejaama kas tuleva aasta mais või juunis, niikaua peavad jaama varustama Vene kosmoselaevad.