Enesele lõpliku reaalsuse tunnetamise eesmärgiks võtnud John Templetoni Fond otsustas äsja rahastada viie miljoni dollariga surematuse uuringuid, ulatades motivatsioonipaketi California ülikooliteadlastele. "Surematuse Projekti" nime all püütakse esmakordselt luua jätkusuutlik teadust. Teoloogiat ja filosoofiat ühendav tegevusprogrammi eemärgiks on anda aimu, kas surematuse näol on tegemist inimesse programmeeritud illusiooniga, tõelise tegelikkusega või seni kättesaamatu, aga siiski reaalse võimalusega. Kui piisavalt teaduse abil seda tahta.
Arvestades, et meil on olemas arvukad tõendid maise keha piiratud elueast, kerkib tõenäoliselt ülesse teema hinge olemusest ja selle olemasolust. Asjaolu, mis viib siinses kontekstis mõtted paratamatult infotehnoloogia juurde. Kuidagi peab ju selle ebamateriaalse, informatiivse osa kehast eraldama. Ja sellel raja lõpus ootab peagi küsimus tehisintellekti võimalikkusest. Korrektsem oleks vist isegi öelda, et ees ei oota küsimus, vaid tänaseni patiseisu meenutav vaidlus. Viimasele on kulutatud kindlasti kordades rohkem kui 5 miljonit dollarit.
Ent see on vaid üks diskursus ajatul teemal. Kuigi ka siin muudab teemakäsitlus inimesed tundlikeks tähenärijateks. Peab tõdema, et teema saab olla ajatu vaid siis, kui inimesed elaksid igavesti. Ja taas hakkab mõtteid segama fantaasiatele viie miljoni dollari poolt asetatud piir. Kuna oleme keerulisi asju püüdnud kogu teadliku inimloo jooksul võtta mõistusega, oleme kindlasti õppinud, et sellest pole loota garantiid õnnestumisele.
Väidetava tarkuse ja kogemuse kiuste ohverdame parema osa endast endiselt sõdadesse, tippülikoolide lõpetajad sünnitavad jätkuvalt majanduskriise ja senist elu jätkates kaotame terveid rahvaid. Vahest rikumegi ratsionaalsusega hea asja ära. Vähemalt iPhone omanikud võiksid surma üle järele mõtelda, et oma maised prioriteedid paika loksutada.