Uuring: inimesed käituvad ühiskondlikult ja „hästi“ ka reegliteta maailmas

 (28)
Uuring: inimesed käituvad ühiskondlikult ja „hästi“ ka reegliteta maailmas
Foto: Hegert Toomsoo

Inimesed ei käitu agressiivselt, vaid peavad end ühiskondlikult, üsna kaastundlikult ja „hästi“ ülal ka ilma täpsustamata reegliteta.

Taolisele järeldusele jõudsid Austrias Viini arstiteaduste ülikooli juures tegutseva keeruliste süsteemide teadusliku uurimise instituudi teadlased, vahendab PhysOrg.

Uurijad analüüsisid enam kui 400 000 „virtuaalelulises” internetimängus Pardus osalejat ning tulemused näitasid, et ainult kaks protsenti kõigist sealsetest tegudest olid agressiivse loomuga, ehkki mängukeskkonnas poleks keeruline võtta ette ka näiteks sõjalaadseid rünnakuid kosmoselaevadega.

Uurimuse raames anti hinnang miljoneile inimestevahelise interaktsiooni juhtudele: suhtlusele, sõprussuhete loomisele ja lõpetamisele, kaubavahetusele, magamisele, liikumisele, samuti vaenuliku sõjategevuse alustamisele, rünnakutele ja karistustele. Mäng ei kehtesta mingisuguseid reegleid ning igaüks võib oma „avataara” (virtuaalse keskkonna jaoks loodud mängutegelase) kujul selles elada, nagu tahab.

„Tulemuseks ei olegi anarhia,” märkis uuringu üks läbiviijaid Stefan Thurner. „Osalejad jagunevad heade kavatsustega ühiskondlikesse rühmadesse. Peaaegu kõik mängukeskkonnas sooritatavad tegevused on positiivse iseloomuga.”

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!