Uurimus: tuulte kiirus ookeanide kohal on tõusnud

 (5)
Kiirem tuul põhjustab ägedamat aurumist
Kiirem tuul põhjustab ägedamat aurumistFoto: Siim Lõvi

Viimase veerandsajandi jooksul on maailma ookeanide pinna kohal tõusnud tuule keskmine kiirus, nagu ka lainete kõrgus, mille tulemuseks on tormisem meri, teatasid uurijad teisipäeval veebis avaldatud teadustöös. Kuna kiirem tuul põhjustab ägedamat aurumist, võib kiiruse kasv paisata õhku rohkem veeauru, mis liitub globaalsest soojenemisest johtuvale niiskusele ja soodustab vihma sadamist.

Üldiselt tähendab see vihmade tõenäosuse kasvu. Austraalia Swinburne’i tehnoloogiaülikooli uurijad Ian Youngi juhtimisel teatavad ajakirjas Science, et 23-aastase ajavahemiku vältel on tuulte keskmine kiirus ookeanide kohal kasvanud tempoga 0,25 protsenti aastas, vahendab PhysOrg.com.

Lainete kõrguse juurdekasvu protsent oli tuulekiiruse omast väiksem, märkisid uurijad, samas kui äärmiselt tugevate tuulte juurdekasv oli suurem kui keskmise tugevustega tuulte oma. Uurijad märkisid, et kiiremad tuuled ei pruugi tingimata johtuda globaalsest soojenemisest.

Aga Iowa osariikliku ülikooli kliimateaduste programmi juhataja Eugene S. Takle, kes ise Youngi uurimisrühma ei kuulunud, märkis, et kiiremad tuuled põhjustavad ägedamat aurumist, mis tähendab, et õhku satub niiskust ka ilma globaalse soojenemiseta. Samuti peaks paljudes uurimustes kajastatav soojenemine suurendama aurumise määra.

Vaid kaks aastat varem avaldasid Takle ja kolleegid uurimuse, milles näitasid, et tuulte kiirus maismaa kohal mitte ei kasva, vaid kahaneb. Youngi töörühma andmed pärinesid tehiskaaslastelt ja poidelt. Young uuris aastatel 1985–2010 kogutud satelliitteabe-arhiivi, kust tehiskaaslaste rikete tõttu küll paraku puudusid andmed aastatest 1990–1991.

“Ma ei leia, et antud tulemused vaidlustaksid meie maismaatuulte aeglustumise avastust, kuna mõõtmised on sooritatud eri keskkondades,” osutas Takle.

Ta märkis, et päeva ööks vaheldumisel ilmnevad temperatuurimuutused maismaa kohal teistmoodi kui veepinna kohal, ning et piirikiht — see osa atmosfäärist, mis pinnaga kõige tihemini suhestub — on veepinna kohal üldiselt paksem kui maismaa kohal.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.