Uurimus: iga 25. tippjuht võib olla tegelikult psühhopaat

 (34)
Psühhopaat võib olla tegelikult iga 100. inimene. Foto RIA Novosti, Reuters
Psühhopaat võib olla tegelikult iga 100. inimene. Foto RIA Novosti, ReutersScanpix

Psühhopaate iseloomustab moraalsete instinktide puudumine või vähesus. Ent enamik neist suudavad seda tõika oma üldise käitumise ja šarmiga varjata, suutes nõndaviisi manipuleerida nii oma alluvate kui ka ülemustega.

Enamik psühhopaate on agressiivsed ja destruktiivse loomuga, ent kui psühhopaadiks peetav isik pärineb rõõmsast ja helgest, sõbralikust kodust, tema lapsepõlv on olnud hea ja õnnelik, on tema külge kasvanud võime kolleege jäljendada ning nõndaviisi töökeskkondadesse valutult sisse sulanduda, vahednadb The Telegraph.

„Edukad psühhopaadid“ suudavad väljendada just neid meeleolusid ja kvaliteete, mida suurte ettevõtete kõige suuremad pealikud hindavad, mistõttu astuvad need inimesed karjääriredelil kiirelt ja reipalt ülespoole, kuigi nad pole enamasti sugugi head juhid. Ent seetõttu on neid nö. „edukaid psühhopaate“ tavaliste juhtide seast ära tunda, selgitasid psühholoogid BBC saates Horizon.

„Psühhopaadid pole kunagi need inimesed, milliste moodi nad välja paistavad,“ rääkis New Yorgi psühholoog Paul Babiak. „Võite mõne inimesega pidevalt koos olla, isegi mitukümmend aastat abielus, teadmata, et ta on tegelikult psühhopaat.“

„Probleem on selles, et psühhopaadid suudavad äärmiselt sujuvalt ja edukalt kõiki neid isikuomadusi jäljendada, milliseid me tippjuhtide juures hindame,“ selgitas Babiak. „Põhiliselt osakavad nad väga hästi olla võluvad. Kui see võluv olek äriteemalise keelega ümbritseda, tunubki üsna pea, et tegemist on hea juhiga. Sest ta on ju hea jutuga ja võluv!“

Kalduvusi psühhopaat olemisele on igal sajandal ameeriklasel, selgitasid psühholoogid saates.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.