Uued arengud: Eestis võidakse hakata koroonaproovidele tegema ühisteste

 (23)
Esialgsetel andmetel võib sündroom, mis toob kaasa kõrge palaviku ja veresoonte turse, olla seotud COVID-19-ga. Pildil koroonatestid.
Esialgsetel andmetel võib sündroom, mis toob kaasa kõrge palaviku ja veresoonte turse, olla seotud COVID-19-ga. Pildil koroonatestid. AFP
  • Kuni kümme koroonaproovi võivad saada ühistesti tulemuse

Eesti riigiasutused, teadlased ja meditsiiniettevõtted on asunud uurima võimalust hoida kokku suures koguses raha ja aega ning asuda üksikuid koroonateste ükshaaval testimise asemel omavahel segama ja tegema ühisjäreldusi – kasutama meetodit nimega „poolimine“.

Tartu ülikooli viroloog Irja Lutsar selgitas, et poolimine on meetod, mille käigus pannakse paljude inimeste analüüsid kokku ja tehakse kogu komplektile üks PCR-analüüs.

„Kui see on negatiivne, siis on kõik negatiivsed, ja kui on positiivne, siis otsitakse välja, milline sellest komplektist oli positiivne," ütles Lutsar.

Ta märkis, et tavaliselt üle 10 inimese proovimaterjali kokku ei panda.

„Meetod pole midagi uut ja toimib hästi siis kui nakatumise tase on madal. Seda on laialdaselt kasutatud doonorite testimisel," lisas Lutsar.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmann ütles Fortele, et terviseameti labor, SYNLAB ja haiglate laborid on tänaseks juba katsetanud proovide poolimist.

„Kuid poolimise rakendatavus vajab veel arutamist," märkis Laarmann.

Meetodit on iseenesest soovitanud ja tunnustanud nii WHO kui ECDC. „Kas, kuidas ja millal seda meetodit saab hakata kasutama rutiinselt, selgub pärast järgnevate nädalate arutelusid," lisas Laarmann.

Eestis tehakse praegu igale koroonaproovile eraldi test. Ainuüksi aasta viimase nelja kuuga kulub nii koroonatestide tegemisele kuni 10 miljonit eurot. Riik on vastava lepingu sõlminud meditsiiniettevõtetega Medicum Eriarstiabi OÜ ja Synlab Eesti OÜ.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!