USB-pulk, mis teeb 21 minutiga HIV-i testi

 (7)
USB-pulk, mis teeb 21 minutiga HIV-i testi
Foto: tootja

Inimese tervisliku seisundi testimine muutub tehnoloogia arengu tõttu aina kiiremaks ja tõhusamaks. Nüüd on briti teadlased loonud mälupulgalaadse vidina, mis teeb kiireid HIV-teste.

Imperial College Londoni juures töötavate teadlaste ja tehnoloogiafirma DNA Electronics koostöös valmis vidin, millest tulevikus maailmale palju kasu on (loodetavasti).

Kasutaja peab andma veretilga, vidin mõõdab selles HIV-1 taset ja loob tulemuse põhjal elektrisignaali, mida sobivasse meditsiiniseadmesse või ka arvutisse edastada.

Aparaati saavad kasutada HIV-patsiendid ravi vältel, aga seda saab ka üsna mugavalt eraldatud piirkondadesse saata, kus tavateste pigem ei tehta.

Vidina autorid avaldasid ülevaate teadusajakirjas Scientific Reports, aparaat andvat väga täpseid tulemusi ja seda vähem kui 30 minutiga.

Autorid testisid 991 vereanalüüsi ja tuvastasid oma imepulga abil HIV-1 või selle puudumise 95%-lise täpsusega, keskmiselt 21 minutiga testi kohta.

Teadlased arendavad nüüd sarnaseid pisiaparaate teiste viiruste, näiteks hepatiidi tuvastamiseks. DNA Electronics arendab juba sarnaseid "pulki" veremürgituse ja antibiootikumi-resistentsuse avastamiseks.

Nüüd tuleks leiutada veel mingi abivahend inimeste meelitamiseks HIV-i ja üldse suguhaiguste teste tegema.