USA teadlased suutsid rotile ununenud asjad elektrišokikeste abil meelde tuletada

 (7)
USA teadlased suutsid rotile ununenud asjad elektrišokikeste abil meelde tuletada
Wikipedia

Väike klõps lülitiga, väike seeria elektri-impulsse, ja rotil on jälle meeles oskus, mis vahepeal ununenud. Ameerika teadlaste avastusest võib ehk tulevikus kasu olla ka inimeste mälu taastamisel. Theodore Berger Los Angeleses asuvast Lõuna-California Ülikoolist ja ta kolleegid taastasid roti mälu salvestatud närviimpulsse uuesti ette mängides.

Nad viisid roti ajju, täpsemalt hipokampuse nimelisse ajuossa elektroodid ja salvestasid nende abil sealsetes närvirakkudes sähvinud elektri-impulsside mustreid. Samal ajal õppisid rotid ise, mis järjekorras väikesi kangikesi liigutada, et toidupalakest saada, vahendavad ERR Teadusuudised.

Siis tehti rottidele aga hipokampusesse väike süst, mis pärssis signaalide kulgemist närvirakkude vahel ja sulges ligipääsu mällu talletunud infole. Pärast süsti oli rottidel meelest läinud, kuidas kangide abil süüa tellida.

Nüüd aga tegid teadlased kavala triki. Nad mängisid varem salvestatud elektri-impulsside mustrit rottide hipokampusele nendesamade elektroodide kaudu uuesti ette.

Ja ennäe! Seepeale oskasid rotid jällegi õigesti kange liigutada, nii et toidupalake tuli.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.