Unustage müüt, et uriin on steriilne

 (29)
Unustage müüt, et uriin on steriilne
Foto: REUTERSAFP/Scanpix

Uurijad on välja selgitanud, et vastupidiselt juurdunud arusaamale võib hea tervise juures naisterahvaste põites leiduda baktereid.

Avastus lükkab ümber levinud arvamuse, mille kohaselt normaalse inimese uriin on steriilne, vahendab MedicalXpress.

Chicago Loyola ülikooli juures tegutseva Samuel Stritchi nimelise arstiteaduskonna SSOM uurijate töö tulemused ilmusid ajakirja Journal of Clinical Microbiology aprillinumbris.

"Arste on õpetatud uskuma, et uriin on pisikutest prii," selgitas SSOMi dekaan dr Linda Brubaker. "Meie tulemused aga kõigutavad taolist arusaama, mistõttu võib uurimusel olla positiivseid järelmeid sellele, kuidas me tulevikus kohtleme kuseteede haigustega patsiente."

Uurimuse raames analüüsiti kuseproove, mis olid kogutult naistelt, kelle sümptomid kattusid kuseteede nakkuse nähtudega, ent kellel kuseteede nakkust ei tuvastatud.

Uriiniproovid võeti kas normaalmeetodil, kateetri abil või kõhuõõnde viidud peenikese nõela kaudu samal ajal, kui naised olid seoses günekoloogilise operatsiooniga tuimestatud.

Kust uuriti tipptehnoloogiliste DNA-tuvastusmeetodite abil; testid näitasid, et täiskasvanud naise põis võib sisaldada mitmeid bakterivorme, mida kuseteede nakkuste diagnoosimiseks enamasti kasutatavate kusepõhiste bakterikultuuri-kasvatustehnikatega pole võimalik tuvastada.

"Ehkki kusekultuurid on minevikus olnud kuseteede nakkuste diagnoosimise vallas kullastandardiks, on nende kasulikkus piiratud," nentis töö kaasautor, SSOMi mikrobioloogia ja immunoloogia professor Alan Wolfe. "Need pole sama tõhusad kui meie uurimuse juures kasutatud DNA-põhised tuvastusviisid."

Lisaks analüüsiti uurimuse raames bakterite tuvastamiseks mõeldud kuseproovide võtmise meetodeid. Tulemused näitasid, et tavapärane meetod — topsikusse urineerimine — on problemaatiline, kuna vaginaalse eluviisiga bakterid kipuvad taoliseid proove reostama. Uriini kogumine kateetri või nõelaga osutus purkikusemisest läbivalt usaldusväärsemaks.

Loyola ülikooli uurijad kavatsevad tulevikus uurida seda, millised põies elunevatest bakteritest on organismile kasulikud ja millised kahjulikud. Samuti on neil plaanis seirata seda, kuidas antud bakterid suhestuvad teiste bakterite ja peremeesorganismiga ning kuidas rakendada vastavat teavet patsientide ravimiseks.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.