Üllatuslik avastus: karud tunnevad numbreid

 (29)
Üllatuslik avastus: karud tunnevad numbreid
Foto: AP

Teadlased on näidanud, et karud saavad aru, kas arvutiekraanil kuvatakse rohkem või vähem laike. Täpselt nii: karud oskavad loendada ja arvuteid kasutada — ning need oskused ei pruugi kujutada murdosagi sellest, milleks metsaotid tegelikult võimelised on!

Teadlased (kes ilmselgelt ei vaaginud põhjalikult oma tegude võimalikke pikaajalisi tagajärgi) õpetasid kolm baribali tegema vahet arvutiekraanil kuvatavate erinevat värvi laikude rühmadel, vahendab DVICE.

Laikude suurust muudeti selliselt, et vahel oli näha ohtralt väikseid laike, vahel aga vähem, ent suuremate mõõtmetega laike (mis paiknesid suuremal pinnal), kuid karusid sellise trikiga ninapidi vedada ei õnnestunud.

Isegi kui laigud pandi liikuma, oskasid uurimistöös osalenud karvased katsealused ikkagi otsustada just selle kuvari kasuks, millel oli näha rohkem laike.

Ootamatu on katse tulemuste juures see, et enamik sarnaste tunnetuslike võimetega loomi — nagu inimesed, papagoid ja delfiinid — on väga ühiskondliku loomuga.

See pole kokkusattumus: suurtes interaktiivsetes rühmades elunevate loomade kokkulangevus liikidega, mille esindajail on arenenud loendamise ja objektide äratundmise oskus ning isegi keeletaju, on märkimisväärne.

Karudel, kes pole aga sugugi seltsingulise eluviisiga, tuleb laikude eristamise ülesanne ometi välja sama hästi kui ahvidel, mis ilmselt tähendab, et ühel päeval tulevikus võime me teaduse huvides karu kosmosesse läkitada.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.